143345524 224046859373050 6642950638152280141 nNominovaní členové Interchessu Štěpán Hrbek, Lucie Fizerová, Marek Fizer, Jakub Rakovský (Nitra, Slovensko), Anna Krupnová (Moskva, Rusko) se v pondělí v pozdním odpoledni zúčastnili tematického turnaje, který pořádal náš špičkový spolupracovník a trenér GM Zigurds Lanka z Lotyšska a Šachová Federace Lotyšska.

Tématem bylo jedno z nejpopulárnějších zahájení současnosti, tedy španělská hra. V angličtině je pojmenováno podle RuyLópeze de Segura, který vydal závěry své analýzy tohoto zahájení v roce 1691 v Librodel Ajedrez (tedy Šachové knize). V přípravě na turnaj si měli účastníci dopředu nastudovat připravené GM Zigurdsem Lankou metodické materiály.

Naši hráči v celkovém pořadí prosadili a získali několik medailových umístění a finanční ceny. Celkově vyhrál první nasazený Štěpán Hrbek (7/8). V kategorii dívek vyhrála Anna Krupnova (6/8), která obsadila celkově třetí místo, druhá v kategorii dívek skončila Lucka Fizerová (5/8). Stabilní výsledek Marka Fizera (5/8) a Jakuba Rakovského (4,5/8) bohužel nestačil na medailove umistění v kategorii do 14 let.

O kvalitě turnaje svědčí nejen silná konkurence z několika zemí (Německo, Litva, ČR, Slovensko, Lotyšsko, Rusko), ale také komentovaný přenos za účasti WGM Dany Reizniece-Ozola, bývalé ministryně nejdřív ekonomiky a potom financí Lotyšska a dnes vysoko postavené ženy ve federaci FIDE, GM Zigurdse Lanky, GM Arturse Neiksans. Někteří z účastníků Danu Reiznice-Ozola mohou také pamatovat z ME mládeže v lotyšské Rize v roce 2018.

Odkaz na článek z turnaje na stránkách lotyšské federace

Výsledky, Komentovaný přenos, Fotogalerie