kanakovanatyV tureckém Gebze proběhlo v první polovině září letošní Mistrovství světa juniorů do 20 let. Na vrcholové mládežnické akci reprezentovala naši šachovou akademii WFM Natálie Kaňáková.

Naty do turnaje velmi dobře odstartovala, po 4. kole měla na kontě 3 body, ale 5. a 6. kolo jí nevyšlo. Pak ukázala bojovné srdce, připsala si v dalších třech kolech 3 body a byla opět ve hře o medaile. V desátém kole Naty narazila na Číňanku WIM Jiner Zhu, pátou nasazenou hráčku, kterou loni na závěr turnaje v podobné situace porazila. Tentokrát se to ale nepovedlo a po porážce a remíze v posledním kole se Natálie nakonec umístila na 19. příčce.

Natálie v uplynulé sezóně měla, díky studijním povinnostem, herní a tréninkovou pauzu. V tomto světle se umístění v první světové dvacítce jeví jako velmi pěkný výsledek, umístila se dokonce nejlépe z celého reprezentačního výběru ČR a navíc si na turnaji zlepšila své Elo, což na podobných turnajích není vůbec jednoduché.

Natálii k výkonu gratulujeme a přinášíme i její stručný komentář:

„Organizačně bylo MS zvládnuté dobře, organizátorům bych vytkla snad jen zmatek při dopravě z letiště na hotel a naopak. Na začátku turnaje dostal každý účastník od organizátorů ozdobné šachy, tričko s logem mistrovství, medaili a tradiční turecký dezert - chalvu. Hlavní hotel, ve kterém bydlela česká výprava a kde se nacházel hrací sál, byl na slušné úrovni, největším nedostatkem byla jeho lokalita, jelikož se nacházel na okraji průmyslové zóny, v podstatě "uprostřed ničeho", takže moc příležitostí na nějaké pěkné procházky do okolí nebylo."

Konečné výsledky, web šampionátu, komentáře na NSS: „po pěti kolech nejlepší Kaňáková", „v závěru došly síly".