fizerovahrbekstepan2017lhotskaVrchol sezóny domácí mládežnické šachové scény proběhl 10. - 17. března tradičně v Koutech nad Desnou. Pro zúčastněné je šampionát nejen bojem o tituly, medaile a nominace na mezinárodní mistrovství, ale také příležitost porovnat svůj hráčský růst s republikovou špičkou.

Ve všech věkových kategoriích i doprovodných turnajích měla naše šachová akademie startující hráče, kteří nastupovali pod vedením Sergeje Berezjuka, Táni Bogatkové a Jana Macíčka za asistence Kláry Zemkové.

Turnaje MČR jsou již tradičně mimořádně vypjaté a vyhecované, jsou náročné na fyzickou kondici , ale především na psychiku hráčů. Po loňském zisku dvou zlatých a jedné bronzové medaile přiváží letos naše výprava po jednom z každého cenného kovu. Je evidentní, že kvalita hráčů rok od roku vzrůstá a prosadit se v konkurenci hráčů republikové špičky bude vyžadovat stále větší úsilí.

Z hlediska zisku cenných kovů je letošní MČR pro Interchess jednoznačně úspěšným. Na druhé straně nám šampionát poukázal na některé slabiny, na kterých musíme zapracovat. Ukázal nám i na potenciál našich hráčů, potenciál, na kterém se dá stavět, na kterém se dají budovat další úspěchy.

Největší úspěch zaznamenala Interchess v kategorii D12, ve které se Lucka Fizerová stala mistryní republiky! Lucka podala obdivuhodný výkon, vyhrála úvodních 5 kol a přes malé zaváhání si v posledním kole vítězství pojistila. Na Lucii je znatelný velký výkonnostní progres, před rokem na MČR brala až 12. místo!

V kategorii H12 uhrál stříbro Štěpán Hrbek, loňský mistr ČR. O titul jej připravila především zbytečná prohra hned v prvním kole, v partii s hlavním konkurentem boje o titul odmítl remízu ale hru na výhru nezvládl a prohrál. Druhé místo přesto není neúspěch.

V kategorii D14 si letos bronz odvezla Anna Lhotská (Oaza Praha), která má na svém kontě už čtyři mistrovské tituly z minulých sezón. Podobně jako Štěpán i ona zbytečně 2 partie prohrála, ale umístění na bedně za dělené 2. - 3. místo je pěkné.

Medailistům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v přípravě na světové a evropské šampionáty.

Také další hráči Interchess dali do turnaje vše. V kategorii H 10 se nejlépe z našich vedlo Markovi Fizerovi, který nakonec skončil na pěkném pátém místě, příčku nad svým nasazením. V kategorii D10 přes zdravotní potíže hrála dobře Johanka Hrbková (Šachy Štěpán Praha) a skončila jako 15. nasazená na 8.místě.

V kategorii D12 se pod vedením našich trenérů připravovala 14. nasazená Karolina Marková (Šachy Štěpán Praha). Kája skončila na skvělém 5. místě.

V kategorii D16 dělila 3. - 5. místo Zuzana Gřesová. Jako jediná porazila pozdější vítězku Karin Němcovou, se stříbrnou Kristýnou Laurincovou remizovala a tak ji může mrzet její jediná prohra v 7. kole, znamenající konečné 5. místo na pomocné hodnocení. V téže kategorii desátá skončila Týnka Marková.

V kategorii H10 se naší kluci umístili ke konci tabulky a projevilo se tak, že patřili k nejmladším ve startovním poli. Získané zkušenosti určitě uplatní v příštích sezónách.

V doprovodném FIDE Openu startoval v rámci přípravy na Mistrovství Slovenska Miroslav Krupa. Uhrál 5 bodů a 50 bodů si připisuje na svůj Elo rating.

Všem hráčům reprezentujícím naše barvy paří naše poděkování za zodpovědný přístup a reprezentaci naší šachové akademie, rodičům dětí za nemalou pomoc.

Fotografie z MČR, závěrečná zpráva z MČR, výsledkový servis.