vankanakovalhotskaŠachový rok 2017 byl z pohledu naší šachové akademie Interchess bohatý, zajímavý, náročný a hlavně úspěšný.

Výčet úspěchů je rozsáhlý, připomeneme jen ty nejvýraznější z nich.

Našim mladým hráčům se podařilo s týmem Interchess zvítězit v první lize dorostu a postoupit do nejvyšší soutěže – extraligy dorostu.

Radost nám po celý rok dělal Nguyen Thai Dai Van. Stal se sportovcem roku Prahy 5, dvakrát zvítězil na uzavřených GM turnajích v Budapešti a uhrál si všechny normy potřebné k udělení titulu mezinárodního velmistra, obsadil 6. místo na MS v Uruguayi, stal se juniorským mistrem ČR v bleskovém šachu a inkasoval motivační cenu ŠSČR, udělenou za překonání Elo 2500 a zisk titulu GM. Bez zajímavosti není skutečnost, že Van se stává nejmladším mezinárodním velmistrem v historii českých šachů.

Velký výkonnostní skok udělala v loňském roce Natálie Kaňáková, vedená našimi trenéry. Získala titul WFM a uhrála si na ME v Minsku a na MS do 20 let v Itálii normy potřebné pro zisk titulu WIM, na jehož udělení od FIDE čeká. Úspěšně reprezentovala ČR na ME družstev do 18 let v Polsku, na MS do 20 let obsadila 9. příčku, když bodově dělila 6. - 9. místo. Na ME v rapid šach hráčů do 18 let obsadila 2. místo, stala se juniorskou mistryní ČR v bleskovém šachu a byla ji udělena cena ŠSČR Talent roku 2017.

Na MČR mládeže 2017 získala Interchess 2 zlaté medaile zásluhou Anny Lhotské a Štěpána Hrbka v kategoriích do 12 let a bronzovou si na krk pověsil Dominik Očko v kategorii do 14 let. Stejný hráč zvítězil v téže kategorii na MČR v rapidu, Lucka Fizerová si z něj přivezla bronz mezi dvanáctiletými.

Dařilo se i šachistům naší slovenské skupiny. Anna Vrtiaková se stala mistryní Slovenska v kategoriích do 18 i 20 let, Dominika Ferková je mistyní SR do 16 let a je druhou do 18 i 20 let. Jakub Šošovička je druhý do 12 let, Miroslav Macko je do 16 let na Slovesku třetí a získal titul FM.

Pod vedením trenérů Interchess naši hráči zaznamenali 6 startů na mistrovstvích světa a 7 startů na mistrovstvích Evropy a Evropské unie. Velkým úspěchem je umístění hned tří našich šachistů na MS v první desítce – Van 6. místo v Uruguayi, Anna Lhotska v Brazílii dělila 5. - 7. místo do 12 let, na pomocné hodnocení skončila sedmá a Natálie byla devátá v Itálii na MS do 20 let. Takové výsledky našich hráčů jsou mimořádným úspěchem v rámci celého Šachového svazu ČR.

Nezbývá, než hráčům a jejich rodičům, vedení, trenérům, organizačním pracovníkům a fanouškům naší šachové akademie pogratulovat k jejich úspěchům a poděkovat za šíření dobrého jména Interchess po celém světě. Věříme, že v podobném duchu budou pokračovat i v letošním roce a své výkony přinejmenším zopakují. Lehké to nebude, laťku si nastavili vysoko.