van 2015Poté, co se v loňském roce stal Nguyen Thai Dai Van nejmladším držitelem titulu mezinárodního mistra v historii českého šachu, dokázal jako nejmladší šachista ČR splnit i podmínky, nutné pro udělení titulu mezinárodního velmistra!

Listopadový pokus o zisk poslední, třetí normy ještě Vanovi nevyšel. Na uzavřeném GM turnaji Budapest First Saturday hraném od 4. do 14. 11. měl slabší start a přes skvělý závěr, když čtyři poslední kola vyhrál, se mu už ztrátu dohnat nepodařilo a k zisku normy Vanovi chybělo 0,5 bodu. Van se tak mohl přesvědčit o tom, že poslední krok často bývá ten nejtěžší, vždyť turnaj pro něj dopadl herně relativně úspěšně a zlepšil si i svůj Elo rating.

Reparát Van složil o měsíc později, opět v Budapešti, tentokrát mezi 2. - 12. prosincem. Od prvních kol měl Van všechno pod kontrolou, pětkrát v turnaji zvítězil, uhrál čtyři remízy a kromě GM normy si připsal i 16 bodů na Elo, překročil tak rating 2500 Elo a protože podmínky pro udělení titulu naplnil 2 dny před svými 16. narozeninami, dostává se v historických tabulkách před Davida Navaru, který se velmistrem stal "až" 6 dní před svými 17. narozeninami.

Van si tak nadělil krásný narozeninový dárek, ke kterému mu srdečně gratulujeme a gratulace patří i jeho osobnímu trenéru Sergeji Berezjukovi, který Vana vede od roku 2010.