pardubice2017Ve dnech 21. - 30. července 2017 se v v krásném polabském městě Pardubicích zúčastnila místního tradičního šachového festivalu Czech Open skupina hráčů naší šachové akademie pod vedením IM Sergeje Berezjuka.

V turnaji "A" nastoupili IM Nguen Thai Dai Van, WFM Natálie Kaňáková (BŠŠ) s Jakub Šošovička (SVK), v "B" sekci festivalu hráli Nguen Thai Dai Vinh, Dominik Očko, Rostislav Berezjuk a WCM Zuzana Gřesová (BŠŠ).
Van skvěle do turnaje odstartoval, z prvních 4 kol získal 3,5 bodu. Ve druhé polovině už měl ale jen 50% úspěšnost a to ke splnění cíle – zisku další GM normy nestačilo. Přesto se Van umístil výše, než bylo jeho nasazení a připsal si i nějaké body na Elo. Věřme, že další pokus o GM normu na uzavřeném turnaji v Budapešti, kde Van v první polovině srpna startuje, bude úspěšný.

Natálka bohužel v Pardubicích nenavázala na výborné výkony z Minsku a Banské Štiavnice. Zisk 3,5 bodu vypadá nevalně, ale její výsledek určitě ovlivnil fakt, že poslední kola hrála zdravotně indisponována. Natku čeká ještě v srpnu start za reprezentaci ČR na polském ME družstev do 18 let a v září v Rumunsku na ME jednotlivců. Věřme, že se představí opět v plné formě.

Kubko Šošovička měl velmi slabý start do turnaje, po 4. kole byl bez bodu, ale projevil bojového ducha, ve druhé polovině se neuvěřitelně zvedl, předváděl pěkné šachy a dokázal vítězit i s papírově výrazně silnějšími soupeři. Nakonec jeho vystoupení můžeme hodnotit jako úspěšné – skončil nad svým nasazením do turnaje a zlepšil si i svůj rating Elo.

Velice podařený turnaj odehjrál Dominik Očko, který byl v 8 z 9 kol v pozici nenasazeného. Přesto dokázal uhrát 4,5 bodu a připsat si 72 bodů na své Elo. Dominik hrál partie skoro vždy na doraz, o čemž svědčí pouze jedna remíza z posledního kola! 
Zuzka získala 3 body, turnaj se jí příliš nepovedl. Po dobrém začátku přišla herní krize, ze které se Zuzka sice v závěru turnaje dostala (1,5/2), ztrátu Ela bojovný závěr však příliš nezmírnil. 
Rostík získal 4 body, herně se ale trápil. Několikrát jasně prohrál a na své výhry se hodně nadřel. 
Vinh měl slabý start, po 4. kole pouze 1 bod, ale projevil bojovný charakter, za dalších 5 partií si odnesl 4 body a také zlepšení svého Ela.

Celkovým vítězem pardubického šachového festivalu s perfektním výsledkem 8 bodů z 9 a bodovým náskokem před konkurencí se stal dlouholetý svěřenec Sergeje Berezjuka GM Jan Krejčí.

Největšího šachového festivalu v ČR se celkem zúčastnilo přes 1300 šachistů z desítek zemí. O různorodosti soupeřů svědčí i počet českých soupeřů, se kterými hráli naši hráči - z 63 partií hráli naši svěřenci pouze proti 15 domácím soupeřům. Organizace turnaje byla tradičně na vysoké úrovni, za což musíme poděkovat všem pořadatelům a rozhodčím.

Konečné výsledky.