stiavnica webVe dnech 8. 7. - 16. 7. 2017 probíhal v Banské Štiavnici tradiční turnaj V4 OPEN. Turnaje se zúčastnila česká a slovenská skupina hráčů Interchess pod vedením našich trenérů IM Sergeje Berezjuka a GM Vladimíra Tally, s přípravami pomáhal prostřednictvím elektronických médií i GM Jan Markoš.

Českou skupinu tvořili šachisté Rostislav Berezjuk, WCM Zuzana Gřesová (BŠŠ), WFM Natálie Kaňáková (BŠŠ), Štěpán Hrbek (Unichess) a hrající trenér GM Vladimír Talla (SK HM Ostrava). Mezi slovenské účastníky patřili Jakub Šošovička, Martin Šandor, Vladimír Bochnička, Alexander Jančopala, Martin Popovič a Dominika Ferková.
V turnaji si z hráčů Interchess nejlépe počínal GM Vladimír Talla. Vladimír nejen hrál, ale v turnaji vedl 3 slovenské hráče, takže má za sebou opravdu velice namáhavý týden. S 6,5 body se umístil na 9. místě a odnesl si i finanční cenu.
Velice se dařilo 24. nasazené WFM Natálii Kaňákové, která uhrála rovněž 6,5 bodu, ale vlivem horšího pomocného hodnocení obsadila 12. příčku. Natálka si připsala 32 bodů na své FIDE Elo a k poslední normě WIM ji chyběli pouze 2 titulovaní hráči. Natálka vyhrála 2 finanční ceny; za 2. místo mezi ženami a celkové 3. místo mezi hráči do 18 let.
Vydařený turnaj odehrála taktéž WCM Zuzana Gřesová. Zuzka si připsala více než 100 bodů na své Elo a z celkových pěti bodů uhrála 4,5 bodů proti hráčům s elem v rozmezí 2050 - 2200!
Slabší výkon podal Rostislav Berezjuk, který sice získal 12 bodů Elo, 3,5 bodů však určitě není optimální výsledek.
Štěpán Hrbek po výborném začátku (4/6) získal z posledních 3 kol pouze 0,5 bodu, nicméně si z turnaje veze mnoho cenných zkušeností. Určitě se mu budou hodit už na mistrovství světa v Brazílii, před kterým byl štiavnický turnaj ideální přípravou.

Ze slovenských členů Interchess si zdatně počínal Alexander Jenčopala, který připisuje více než 100 bodů na Elo, Dominika Ferková obsadila výtečné 3. místo mezi ženami a na Elo připsala 36 bodů. Bohužel do posledního kola nastoupila se zdravotními problémy a téměř bez boje prohrála, výsledek mohl být ještě výraznější. Martin Popovič odehrál stabilní průměr, na Elo získal, body si připsal i Martin Šandor, který ale zbytečně ztrácel dobře rozehrané partie. Trápil se Jakub Šošovička, celkový dojem zachraňoval až v závěru turnaje, naopak ke konci docházel dech Vladimíru Bochničkovi.

Za už tradičně velice kvalitní turnaj musíme poděkovat všem organizátorům v čele s Milanem Marošem i týmu rozhodčích. Celý šachový festival proběhl na skutečně vysoké úrovni. Nesmíme zapomenout ocenit taktéž výkony místních kuchařek, které pro účastníky připravovaly velké a chutné porce jídla. Celý festival byl zakončen celodenním programem v sobotu 15. 7. 2017 na náměstí jednoho z nejkrásnějších měst celého Slovenska. Vyvrcholením festivalu byla večerní partie živého šachu, kde své figurky naslepo ovládali z pódia GM Sergej Movsesian a GM Milan Pacher.

Výsledkový servis, fotogalerie.