V běloruském Minsku jsme na přelomu května a června byli svědky souběhu dvou významných šachových akcí. Proběhlo zde Mistrovství Evropy a zároveň i první světový šampionát mládeže v rapidu a bleskovém šachu.Podstatnou část reprezentačního výběru České republiky tvořili šachisté Interchess nebo hráči vedení trenéry naší šachové akademie. Trenérskou podporu přímo v dějišti zajišťoval trenér Sergej Berezjuk.

Zřejmě nejspokojenější se svým výkonem může být WFM Natálie Kaňáková, startující na ME. Turnaj rozehrála ve velkém stylu a již po sedmém kole měla uhranou normu WIM a díky systému FIDE, kdy na vrcholných turnajích, jako jsou MS a ME, se normy počítají dvakrát, ji k zisku titulu ženské mezinárodní mistryně schází uhrát jediná norma! Věříme, že se Natálce podaří normu uhrát již během nadcházejících prázdnin. K výsledku i zisku bodů na Elo jí patří naše velká gratulace.

IM Nguyen Thai Dai Van se na turnaji utkával se soupeři zvučných jmen. Mimo jiné narazil na mistra světa do 20 let nebo na třetího nasazeného hráče turnaje a jen málokdy se podaří na jediném turnaji utkat se s tolika vynikajícími šachisty. Na šachovnici stál ve všech partiích dobře, turnaj odehrál se ctí, k většímu bodovému zisku možná chyběl jen kousek štěstí a více zkušeností. Konečných šest bodů není na tak silném turnaji neúspěch, tento výsledek je potvrzením šachového růstu Vana.

Pěkný výkon podal jedenáctiletý Štěpán Hrbek (Unichess), který si turnajem vylepšil své Elo o 40 bodů. Výsledek mohl být ještě lepší, ale v závěru mu už docházely síly.

Dominik Očko měl slabší start do turnaje, přece jen ještě nemá s podobnými podniky tolik zkušeností, ale jen co se rozkoukal, výkon i výsledky šly nahoru. Pro Dominika byl turnaj určitě velkou a cennou školou.

Totéž se dá říct i o našich členech reprezentujících Slovensko. Jakub Šošovička i FM Filip Haring především sbírali zkušenosti a připravovali se tak na své vrcholy sezóny – mládežnické mistrovství světa a Evropy.

Naše výprava dorazila do Minsku s předstihem a tak ještě před zahájením MS v rapidu a blitzkách stihli naši hráči odehrát dva menší přípravné turnaje. Báječně se našim hráčům vedlo především v prvém z nich, kdy celkovou vítězkou se stala Lucka Fizerová a její bratr Marek, který dokonce porazil prvního nasazeného hráče, skončil na čtvrtém, mezi hochy na třetím místě. Gratulujeme!

V bojích světového šampionátu v rapidu měli naši hráči shodně slabší druhou polovinu turnaje, přece jen jde o mladé šachisty a tak své sehrála zřejmě i únava.

V den konání MS v bleskovém šachu měli účastníci ME volný den a tak se mohli i oni zúčastnit. Z naší výpravy nejlépe dopadl Marek Fizer s 5,5 body, Matyáš Kaňák (BŠŠ) 4,5, Lucka Fizerová a Štěpán Hrbek (UNICHESS) po 4 bodech. Slovenský reprezentant Jakub Šošovička bral pěkných 5,5 bodů.

Celkem se MS mládeže zúčastnilo přes 600 dětí! Že organizační zajištění tak rozsáhlé akce není jednoduché je nabíledni. Jak se to pořadatelům podařilo je patrné i z faktu, že konání dalších dvou ročníků bylo oficiálně přiděleno opět běloruskému šachovému svazu! K perfektní organizaci MS i ME a bezproblémovému běhu více než sta on-line přenosů mino jiné výrazně přispěli naší členové IA Martin Dobrotka, IA Rastislav Diviak, IA Rastislav Bury, FA Peter Paleček a FA Zdeněk Fiala.

Všem našim hráčům patří poděkování za reprezentaci Interchess na mezinárodním poli, poděkování náleží i panu Přemyslu Hrbkovi za zajištění technické a organizační podpory naší výpravě.

Postřehy přímého účastníka akce a neoficiálního kustoda výpravy Přemysla Hrbka si můžete přečíst zde.

Obrázky v externí fotogalerii.

Výsledkový servis ME, MS blitz, MS rapid.