konik2017Letošní ročník oblíbeného šachového festivalu Ostravský koník přinesl tradičně spoustu zajímavé šachové podívané. V rámci mistrovského turnaje jsme mohli ve hře sledovat českou šachovou špičku a být svědky obhajoby titulu mistra ČR GM Davida Navary, který ale musel o první místo bojovat až do posledního kola.

Tradičně skvělá byla úroveň organizace festivalu, velice zajímavý byl i cenový fond, jako obvykle se hrálo v pěkném prostředí.

Interchess měla zastoupení ve všech hlavních turnajích. V turnaji o mistra ČR se velice dobře prezentoval IM Nguyen Thai Dai Van, který po pěkné výhře v 8 kole nad GM Honzou Krejčím dělil 3. - 6. místo a v posledním kole hrál o medaili s GM Petrem Veličkou. Přesto, že hrál černými, měl Van celou partii iniciativu i lepší čas, ale nakonec nedokázal partii dotáhnout k vítězství a ta nakonec skončila plichtou. Van tak jako 16. nasazený skončil na výborném 5. místě, v tabulce za sebou nechal spoustu velkých jmen a byl blízko i další normě GM.

WFM Natálie Kaňáková, svěřenkyně trenéra Sergeje Berezjuka měla slabší start, dlouho se trápila a často kazila dobře rozehrané partie. Přesto se v závěru dokázala zvednout, v posledních třech kolech ztratila jen půl bodu, celkem získala 4 a skončila nad svým nasazením se ziskem 24 bodů na Elo.

V A turnaji podal dobrý výkon Dominik Kula, který jako 19. nasazený skončil na 4. místě a mohl dopadnout ještě lépe, kdyby v posledním kole, kde bojoval o 2. místo, neprohrál. Přesto se jedná o pěkný výsledek, zisk 42 bodů na Elo a povzbuzení v podobě finanční ceny.

Ondřej Havelka uhrál 4,5 bodu a získal 56 Elo bodů na mezinárodní FIDE rating. Byl nasazený jako číslo 44 a skončil na pěkném 28. místě.

David Szotkowski měl slabší závěr turnaje, přesto skončil nad svým nasazením, zisk na Elo činí 82 bodů a podobně uspěl i Nguyen Thai Dai Vinh, který si na Elo připsal 65 bodů.

Dominik Očko se turnajem protrápil, na svém Elo ratingu mírně ztratil a na turnaji sbíral zkušenosti, které jistě uplatní v další šachové kariéře.

Lída Kopcová, svěřenkyně našeho Vladimíra Tally, vybojovala 4 body a připsala si 104 Elo bodů na mezinárodní FIDE rating. Byla nasazena na 57. místě a skončila na pěkné 36. příčce.

Vladimír připravuje i Filipa Neumanna, který startoval z posledního místa, z odehraných osmi partií získal 50% bodů a vyšplhal se na velmi pěkné 39. místo.

Klára Zemková se v B turnaji zpočátku trápila, projevil se nedostatek herní praxe, a přes zlepšení v závěru už ztrátu úplně nesmazala a mírně si zhoršila svůj Elo rating.

Ladislav Kopec, další ze svěřenců Vladimíra Tally, byl nasazený na 87. místě a skončil na výborné 38. příčce se ziskem 108 bodů na Elo.

V turnaji C se nejlépe vedlo Vendule Bohanesové, která podala solidní, stabilní výkon a odnesla si cenu pro nejlepší ženu v turnaji.

Radka Opělu stála lepší umístění nešťastná porážka v předposledním kole, přesto je 14. místo pro 30. nasazeného hráče pěkným výsledkem a potěší jej jistě i zisk 76 bodů na svůj rating.

Velice pěkně se vzhledem ke svému věku umístil svěřenec Jana Macíčka Marek Fizer (ročník 2008). Marek, přestože jedno kolo musel vynechat, skončil 15. a získal 148 bodů na Elo. Body si připisují i Lucka Fizerová, Dalibor Mikesch, Zdeněk Tauš a Toník Zemek, David Juračák zatím FIDE Elo nemá, ale výkonem na Elo 1408 bude na listinu FIDE jistě zařazen. Své první FIDE Elo si vybojovali další hráči trénovaní Vladimírem Tallou Michal a Petr Kubiczkovi.

Dá se konstatovat, že naši hráči turnaj absolvovali se ctí. Přípravy před partiemi i rozbory partií probíhaly zodpovědně, stejně jako výkony při partiích, byť ne vždy se vyhrálo. Trenéři vyjádřili svou spokojenost. Hráčům patří za reprezentaci Interchess naše poděkování, poděkování patří i rodičům za pomoc s dopravou.

Výsledkový servis, fotogalerie.