van 2015Kovalev26. března skončil v Budapešti mimořádně kvalitně obsazený turnaj, mezi jehož účastníky nechyběl člen Interchess IM Nguyen Thai Dai Van a externí spolupracovník naší šachové akademie GM Andrej Kovalev.

Vanovi vyšel start do turnaje, po třetím kole měl 2,5 bodu, následovaly 4 remízy s výše nasazenými hráči a k zisku další GM normy potřeboval v posledních dvou kolech uhrát 1,5 bodu. V osmém kole přehrál skvěle černými zkušeného argentinského velmistra Damiana Lemose, bohužel zřejmě přišla chvilková ztráta koncentrace a po hrubé chybě následovala neodvratitelná prohra.

Van tak na druhou GM normu nedosáhl, přestože tentokrát byla hodně blízko, celkové 43. místo s pěti body a zlepšení Elo ratingu o 9 bodů není špatným výsledkem.

Andrej Kovalev po nečekané prohře ve druhém kole s papírově slabším soupeřem musel projevit bojovný charakter a to dokázal, další prohru už nedopustil a vybojoval 6 bodů, což mu vyneslo 19 příčku, když bodově dělil 9. - 21. místo. S ohledem na nepovedený start se dá mluvit o solidním výsledku, oba jmenovaní hráči se umístili nad svým nasazením.

Konečné výsledky.