final9final10final11V sobotu 18. března skončily boje o tituly mistrů republiky v mládežnických kategoriích. V prostorách Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou jsme mohli být svědky nejen zajímavých šachových partií, ale také úspěšného vystoupení svěřenců trenérů naší Interchess, kteří si odvážejí celkem 3 medaile! Zlato a titul Mistr ČR získal Štěpán Hrbek a Anna Lhotská v kategoriích do 12 let, bronz vybojoval Dominik Očko ve čtrnáctkách.

Anička Lhotská (SK OAZA Praha) nedala svým soupeřkám žádnou šanci, ztratila jediný bod za dvě remízy a svou největší soupeřku Martinu Šťastnou porazila v přímém souboji o zlato. Anička tak získala titul mistryně ČR už po čtvrté a předvádí obdivuhodně stabilní, špičkové výkony.

Štěpán Hrbek (Unichess) sice ve čtvrtém kole zaváhal, udělal hrubou chybu v zahájení a podlehl největšímu soupeři Richardu Stalmachovi, prokázal ale bojovný charakter, v posledních čtyřech kolech své partie vyhrál a mistrovský titul nakonec se 7,5 body získal s půlbodovým náskokem. Štěpán, který patří ve své kategorii k mladším hráčům a do dvanácti let bude nastupovat i v příští sezóně, si na své Elo připisuje 73 bodů.

Dokonce 78 bodů ke svému ratingu přidává Dominik Očko. Dominik prošel turnajem bez porážky, uhrál 6 bodů a získal právo reprezentovat ČR na Mistrovství EU! Dominikovo umístění je o to cennější, že mu nepřál los, poslední tři kola hrál s nejvýše nasazenými hráči, navíc obě poslední kola s černými. Přesto nakonec dělí 2.-3. místo s Jakubem Voříškem, kterého sice ve vzájemném souboji porazil, bohužel horší pomocné hodnocení Dominika připravilo o stříbro. Třetí místo je pro Dominika v každém případě výtečný výsledek, vždyť do turnaje nastupoval jako devátý nasazený.

Dohromady naši tři medailisté z 27 partií jen jedinou prohráli! Všem patří naše velká gratulace!

Dlouho vypadalo, že do bojů o medaile zasáhne i další z hráčů Interchess Nguyen Thai Dai Vinh v kategorii H12. Prohra ve vyhraném postavení v sedmém a remízy ve dvou posledních kolech jej ale odsunuly až na šesté místo. Od Vinha se čekalo víc. Filip Neumann dal v 7. kole zbytečnou remízu s pěšcem navíc v partii se Stalmachem a tím asi rozzlobil šachovou bohyni Caissu, poslední dvě partie prohrál a konečné 13. místo určitě neodpovídá jeho šachovému potenciálu.

Ve čtrnáctkách nastupující David Szotkowski vstoupil do turnaje vlažně a to jej stálo možnost bojovat o nejvyšší příčky. Nic na tom nezměnil ani skvělý finiš, přesto jeho konečné umístění na šestém místě není vůbec špatné. Robert Demko, taktéž v kategorii H14 start do turnaje pokazil, po čtvrtém kole měl jediný bod za dvě remízy. Robert se ale dokázal zvednout, další tři partie vyhrál, ale smolná prohra v 8. kole jej nakonec připravila o lepší umístění, než konečné 11. místo, když bodově dělil 7.-11. příčku. Šachově má Robert určitě na víc. Vůbec se turnaj nepovedl Ladislavu Kopcovi (TJ Ostrava). I takové výpadky občas hráče mohou potkat, věříme, že nezdar Láďu nakopne.

Kristýna Marková startovala mezi čtrnáctiletými dívkami jako 6. nasazená, skončila s 5 body na 5. místě. Výsledek je to solidní a kdyby Týnka občas zbytečně neztrácela body, mohl být ještě lepší.

Ludmila Kopcová (TJ Ostrava) startovala v šestnáctkách jako turnajová trojka a dala se od ní čekat medaile. Bohužel nedotáhla v časové tísni k vítězství několik dobře rozehraných partií a tak se musela spokojit s 5. místem. Lídě chybí herní praxe, její soupeřky startují častěji na turnajích a jsou tak herně zkušenější.

V nejmladší kategorii desetiletých dětí měla naše Interchess zastoupení v teprve sedmiletém Zdeňku Taušovi, který startoval na divokou kartu a s mnohem ostřílenějšími soupeři si měl pouze získávat turnajové ostruhy. Z počátku to tak i vypadalo, ale Zdeněk se rozkoukal a nakonec v turnaji nebyl jen do počtu a ve finiši uhrál pěkných 3,5 bodů. Vůbec nepochybujeme o tom, že jeho velké chvíle ještě přijdou.

Pěkných 5 bodů si v kategorii desetiletých dívek uhrála Vaneska Filipová. Dobře turnaj rozehrála, ale nedostatek zkušeností a únava z partií s dlouhým tempem sehrály svou roli a stály Vanesku ještě lepší výsledek.

V doprovodném openu si Jakub Šošovička (SVK) připisuje za uhraných 5,5 bodů 34 bodů na Elo. Patřil ve svých dvanácti letech k nejmladším účastníkům turnaje, přesto předvedl vysokou herní kvalitu. Rostislav Berezjuk první tři kola, která odehrál zdravotně indisponován s horečkami, prohrál, ale oklepal se a turnaj dohrál už bez porážky se ziskem 5 bodů a jako 27. nasazený skončil na 19. příčce.

V součtu se výsledek Interchess dá jednoznačně hodnotit jako bezesporu výborný. Dva mistrovské tituly, jedno třetí místo a množství umístění v prvních desítkách, to vše bez účasti našich dvou nejlepších hráčů IM Nguyen Thai Dai Vana a IM Matyáše Marka, se kterými by medailové žně byly s největší pravděpodobností ještě bohatší, řadí naši šachovou akademii mezi republikovou špičku.

Trenéři Interchess děkují svým svěřencům za skvělou spolupráci v průběhu turnaje a za vzornou reprezentaci Interchess. Poděkování patří i rodičům a fanouškům za podporu, pomoc a spolupráci. Za pomoc s přípravami na partie děkujeme i FM Lukáši Vlasákovi a FM Jakubovi Szotkowskému.

Konečné výsledky. Obrázky z turnaje v naší fotogalerii.

fb icon 325x325