7. Interchess Cup

Letošní prázdninový, už sedmý díl šachového seriálu Interchess Cup dává tušit, že tyto akce, pořádané naší šachovou školou, se pomalu stávají tradicí a to přes to, že turnaje pod tímto názvem se hrají nepravidelně, v různých formátech a na různých místech.

Smyslem jejich pořádání je co nejvíce přiblížit špičkové šachové dění potřebám šachistů nejen naší šachové školy.

V termínu 13. – 20. července 2016 tak uspořádala Mezinárodní šachová škola Interchess s podporou Moravskoslezského kraje v Národním domě ve Frýdku – Místku šachový festival 7. Interchess Cup 2016.

Turnaj se tentokrát hrál jako uzavřený o normy IM, WGM a WIM.

Roli favoritů potvrdili mezinárodní velmistři Evgeniy Solozhenkin z Ruska a náš Vladimír Talla, kteří obsadili první dvě místa.

Vicemistryně světa a mistryně Evropy WFM Elizaveta Solozhenkina (RUS) si odvezla normu WIM a krásný zisk 76 Elo bodů.

Náš Ondra Havelka nehrál špatně, ale doplatil na nedostatek zkušeností z podobně náročných turnajů a tak na úspěšný výsledek si bude ještě muset počkat.

Přidanou hodnotou tohoto turnaje bylo, že se naši nejmladší hráči měli možnost turnaje pasívně zúčastnit, nasávat jeho atmosféru a sledovat profi hru jeho účastníků. Je to pro ně jistě velká zkušenost pro jejich příští starty na podobných turnajích.

Konečné pořadí.

ms kraj logo

 

 

 

 Pardubice 2016

Účast našich hráčů na největším šachovém festivalu v České republice byla letos poznamenána termínovou kolizí s dalšími akcemi.

K nejstarším účastníkům pardubického šachového klání patřil náš externí spolupracovník GM Andrej Kovalev. Ten nezapřel bojového ducha a výhrou ve 4 posledních kolech získal celkem 7 bodů z 9 bez prohry a za odměnou mu bylo dělení 2-10 místa!

Nguyen Thai Dai Van absolvoval další pokus uhrát GM normu. Tentokrát to nevyšlo, měl spoustu remíz a z posledního kola jedinou porážku. Úspěchem Vana byla remíza z GM Dmitrijem Kononenkem s Elo 2621!

V „B“ turnaji startoval Vanův bratr Vinh a téměř každý jeho soupeř, proti kterému Vinh hrál, měl Elo rating vyšší o cca 200 bodů. Vinh nakonec vybojoval 3,5 bodu a připsal si 37 bodů na Elo.

Nejmladší s rodiny, osmiletý Vi v „D“ turnaji po prohrách v 1. a 2. kole projevil charakter a uhrál pěkné 4 body v dalších 7 kolech.

Výsledkový servis.

 

Kaunas 2016

Před letošním pražským evropským šampionátem měli naši hráči možnost poslední ostré přípravy v litevském Kaunasu.

Pod vedením Sergeje Berezjuka nakonec do Litvy vycestovali Matyáš Marek, který si zahrál silně obsazený GM turnaj, a s ním cestu vlakem téměř tisíc kilometrů dlouhou absolvovali Dominik Kula, Dominik Očko, Kristýna Marková a David Szotkowski z české a Miroslav Krupa ze slovenské skupiny Interchess.

V GM turnaji s průměrným ratingem 2447 bodů se Matyáš spíše trápil, nakonec dělil poslední místo, ale nasbíral alespoň mnoho zkušeností pro další boje na šachovnicích.

Open turnaj výsledkem 7 bodů z 9 a bez prohry vyhrál náš IM Sergej Berezjuk a nechal za sebou 5 hráčů s titulem GM, 5 s IM a 5 s FM. Po náročné cestě a v novém prostředí si body na svůj šachový rating připsal z dalších našich hráčů jen Dominik Očko. Ostatní sbírali zkušenosti, procestovali celé Polsko, část Litvy a poznali kus světa.

Za perfektně zorganizovaný turnaj můžeme osobně poděkovat řediteli turnaje Stasysu Steponaviciusovi, hlavnímu rozhodčímu Donatosu Vazonisovi a GM Algimantasu Butnoriusovi, který se osobně turnaje zúčastnil a k jehož životnímu jubileu ten byl celý turnaj uspořádán.

Poděkování za podporu patří i Moravskoslezskému kraji.

Děkujeme  i obci Tichá za podporu Matyáše Marka.

Kompletní výsledky.ticha znak

ms kraj logo

 

 

 

 FIDE open Staré Město 2016 

Od 5. do 13. srpna 2016 se hrál ve Starém Městě již 14. ročník tradičního FIDE open turnaje. I letos se jej zúčastnil náš trenér GM Vladimír Talla, který svoji sedmou účast na tomto turnaji proměnil ve své 4. vítězství. Zajímavostí je, že žádný jiný šachista v historii tohoto turnaje jej nedokázal vyhrát ani dvakrát. Vladimír získal 7,5 bodu z 10 partií a odehrál všechny své partie na prvním stole.

Za předvedený výkon patří Vladimírovi naše blahopřání.

Konečné výsledky, web turnaje, fotogalerie.

 

 Olomoucké šachové léto

Ve dnech 13. - 20. srpna proběhl další díl seriálu Czech Tour – turnaj Olomoucké šachové léto, kterého se zúčastnil náš člen Dominik Kula.

Dominik podal solidní výkon, po celou dobu se držel v popředí turnaje a nakonec ziskem šesti bodů obsadil konečné deváté místo. Gratulujeme.

Web festivalu, konečné výsledky.

 

 MEU Mureck 2016

V terminu 3. až 11. srpna 2016 proběhlo v rakouském Murecku Mistrovství Evropské unie 2016 v kategoriích do 8, 10, 12 a 14 let. Jediným reprezentantem České republiky byl letos Zdeněk Tauš, teprve šestiletý hráč Interchess, který na turnaji startoval v kategorii do 8 let.

Zdeněk se v soubojích s výrazně staršími hráči neztratil. V posledním, rozhodujícím kole porazil favorizovanou polku a skončil s 5 body na výborném 5. místě.

Zdeňkovi patří naše gratulace!

Celkové výsledky, fotogalerie.

 

 ME Praha 2016

Za rekordní účasti hráčů se v obrovské konkurenci odehrálo letošní Mistrovství Evropy mládeže 2016. V srpnovém termínu se šampionát odehrál v Praze a tak se na něm představila i řada hráčů Interchess.

Nguyen Thai Dai Van, který by papírově patřil do kategorie B16, startoval pro svou výkonnost mezi staršími soupeři v kategorii B18 a do posledního kola přesto bojoval o medaili. Určitě není zklamáním, že nakonec Van vybojoval „jen“ 10. místo, vždyť v této věkové skupině bude mít ještě další 3 pokusy.

Matyáš Marek v poslední době prožívá po strmém šachovém růstu celkem pochopitelnou malou výkonnostní stagnaci. V Praze měl perfektní start (3 výhry a 3 remízy), ale závěr mu nevyšel. Nakonec z toho bylo 33. místo a určíte má na víc.

Věříme, že na MS 2016 v ruském Khanty-Mansijsku se mu bude dařit více.

Jakub Šošovička projevil bojovný charakter a vyhrál 4 poslední partie, ostatní naši hráči si uhráli okolo 50 % bodů a získali mono zkušeností z bojů na špičkové úrovni.

Poděkování za podporu patří Moravskoslezskému kraji.

Výsledkový servis, web šampionátu.

ms kraj logo

 

 

 

 Open Havířov 2016

Na už tradičním havířovském openu nás letos reprezentovali pouze dva hráči.

GM Vladimír Talla na turnaji skončil na třetím místě a Robert Demko si připisuje 55 bodů na své Elo. Oběma patří naše gratulace.

Konečné výsledky.