V neděli 8. května skončil 23. ročník populárního šachového festivalu Ostravský koník. Je již tradicí, že i naše šachová škola má v turnajích této známé akce početné zastoupení. Ani v letošním roce naši hráči nemohli chybět a nastoupili ve všech hlavních turnajích.

V rámci koníka se letos odehrálo i Mistrovství České republiky a na této nejvyšší republikové úrovni nastoupili i Matyáš Marek, Nguyen Thai Dai Van a Dominik Kula.

Matyáš po perfektním startu do turnaje, kdy po 4. kole se třemi body dělil 3. místo, sehrál druhou polovinu vlažněji, celkově z toho bylo 5,5 bodu a konečné 17. místo, když bodově dělil 11. – 18. pozici. Mezi hráči do 18. let skončil na druhém místě.

Van obsadil mezi osmnáctiletými ve svých čtrnácti letech třetí místo, celkově byl 28. s pěti body. Ani on po výborném startu nestačil s dechem a v posledních kolech nebojoval už jen se soupeři, ale i se zdravotními potížemi.

Na konci května čekají oba jmenované další náročné turnaje a věříme, že na nich uplatní i zkušenosti čerstvě nabyté v Ostravě.

Dominik Kula turnaj odehrál pod své možnosti, čekalo se od něj více. Velkou roli sehrála pravděpodobně prohra ve 4. kole s IM Vojtěchem Zvardoněm , kdy Dominik zkušenějšího soupeře zprvu černými přehrál, nakonec mu ale s dámou navíc podlehl.

V openu A získal Ondřej Havelka ve velmi silné konkurenci 5,5 bodu z 9 partií. Jako nasazený číslo 62 skončil na výborném 17. místě a získal 113 bodů na svůj FIDE rating. Ondra tím překonal hranici 2100 bodů, která je úrovní kandidáta mistra. V posledních dvou kolech útočil na vítězství s  mistrem FIDE a silným ostravským kandidátem mistra, ale nedostatek zkušeností z takových partií i chvilkové ztráty koncentrace dovolily jeho soupeřům vyklouznout s remízou.

 Filip Neuman byl nasazený jako poslední, sehrál celou řadu partií s hráči s Elem přesahující 2000. V průběhu turnaje zahodil množství slibných pozic, ale dokázal hrát i partie přes pět hodin a nakonec dosáhl výkonu odpovídajícímu jeho aktuálnímu FIDE ratingu.

V „B“ openu hrál svůj velký turnaj Dominik Očko. Přes porážku v prvním kole statečně bojoval a dokázal získat 6,5 bodu a umístit se jako 101. nasazený na výborném šestém místě a dokonce bojoval o dělení 1. místa. Zaslouženě si připisuje 186 bodů na svůj rating a těšit se může i z finanční odměny. Po delší herní odmlce zasednul nad šachovnice Tomáš Filip a turnaj mu vyšel náramně. Získal 5,5 bodu z 9 partií a hrál neustále na předních stolech s hráči s Ely o 200 bodů většími. Jeho výkon byl přes 2000 a na FIDE Elo získal 122 bodů. Byl nasazený jako číslo 66 a umístil se na pěkném 20. místě. Nguyen Thai Dai Vinh první tři kola prohrál, ale prokázal pevnou vůli a charakter, zabojoval a ve zbytku turnaje soupeřům povolil už jen dvě remízy. Výsledkem je 5 bodů, 45. místo a zisk 70 bodů na Elo. David Szotkowski jako 92. nasazený skončil 52. se 4,5 body a připisuje si na Elo 92 bodů. Perfektní výsledek, který mohl být ještě výrazně lepší, ale v posledních třech kolech David uhrál jen jednu remízu. Velký obdiv si zaslouží Klára Zemková, která si koníka zahrála, přetože zároveň skládala maturitní zkoušku. V tomto světle je její turnajový zisk 50% bodů víc než slušný a je vidět, že Klárka má šachy opravdu ráda. Turnaj se vydařil i Ladislavu Kopcovi, který získal 5,5 bodu a připsal jsi 105 bodů na FIDE Elo.

V openu „C“ získal Dalibor Mikesch 5,5 bodu a jako 46. nasazený skončil na 19. místě a připisuje si 135 bodů na své FIDE Elo, Kristýna Marková nastoupila až od druhého kola, ale přesto vybojovala rovněž 5,5 bodů a bylo z toho dokonce 18. místo a 36 bodů na Elo, Radek Opěla s pěti uhranými body skončil deset míst nad svým nasazením. Velmi statečně se držel náš benjamínek Antonín Zemek (ročník 2009). Vybojoval z devíti kol celé tři body a to ještě v mnoha partiích promrhal dobré šance. V každém případě je vidět, že Toník udělal za poslední dobu velký pokrok. Ten je patrný i u Vanesy Filipové (ročník 2008), která odehrála jen šest partií, protože potom odjela reprezentovat Interchess na MČR do osmi let. Nejlépe se ale v "C" turnaji z našich hráčů prezentovala Vendy Bohanesová, která sice delší dobu ostré turnaje nehrála, ale projevila zodpovědný přístup, nepodcenila přípravy na partie, neošidila rozbory a výsledek v podobě děleného 4.- 14. místa, jen díky pomocnému hodnocení nakonec celkově třináctého, se dostavil, včetně zlepšení svého Elo ratingu.

Další dlouholetí svěřenci našeho trenéra Sergeje Berezjuka Jan Krejčí a Magdaléna Miturová podali velice solidní výkony, Honza skončil bez porážky na 9. místě, bodově dělil 4. – 10. místo a od medaile jej dělilo půl bodu, Magda si uhrála další normu WIM.

Jménem Interchess děkujeme organizátorům v čele s ředitelem Markem Jelínkem za uspořádání skvělého turnaje s tradičně dobře zvládnutou organizací, v příjemném prostředí a s pěkným cenovým fondem.

Hráčům Interchess děkujeme za reprezentaci naší šachové školy, rodičům za neocenitelnou pomoc s organizačním zajištěním.

Kompletní výsledkový servis.