Od 5. do 12. března 2016 proběhlo v Koutech nad Desnou Mistrovství České republiky mládeže, juniorů a dorostenců pro rok 2016.

Trenéři Interchess měli na starosti celkem 18 šachistů, 13 z nich nastoupilo v mistrovských kategoriích, ostatní hráli doprovodné turnaje.

Hráčům pod vedením našich trenérů se podařilo vybojovat kompletní sadu medailí, dvě pátá, jedno sedmé a jedno osmé místo, ostatní se do první desítky v nabité konkurenci šachové mládežnické špičky České republiky nevešli.

V kategorii dívek do 12 let na mistrovský titul dosáhla a svůj mistrovský titul z loňského roku obhájila Anna Lhotská (OAZA Praha). Anička, jako mladší v kategorii, přehrála favoritky a ziskem 7,5 bodu získala samostatné první místo, přestože měla vlažný začátek turnaje, kdy po čtvrtém kole ztrácela na první místo celý bod a půl. Avšak fantastický závěr, kdy vyhrála posledních pět kol, ji vynesl na samostatné první místo. Její hra se s postupem turnaje zlepšovala a své nejlepší partie sehrála ve druhé polovině turnaje. Anička si vybojovala účast na Mistrovství světa mládeže 2016, které se uskuteční v Batumi v Gruzii v říjnu tohoto roku.

V kategorii dívek do 16 let získaly pouze dvě dívky 6,5 bodu. Horší pomocné hodnocení podobně jako loni přisoudilo druhé místo Ludmile Kopcové (TJ Ostrava). I jí se začátek příliš nepovedl, když ve druhém kole nešťastně prohrála v lepší koncovce na čas. Lída pak ale zabojovala, měla 8 soupeřek z první desítky, přesto už neprohrála žádnou partii a čtyřikrát vyhrála. V posledním kole dávala jistotu medaile pouze výhra, přitom to mohla být z jakéhokoliv kovu, vše bylo otevřené a záviselo to i na soupeřkách. Lída rozehrála poslední partii ostře na soupeřčina krále. V jednom momentě ji soupeřka pěšcem napadala jezdce a věž, avšak místo ústupu jednou z napadených figur Lída zapojila do boje další figuru a ve velkém stylu dala soupeřce mat. I Lída patří ve své kategorii mezi mladší.

V mistrovském jedenáctikolovém turnaji juniorů se k favoritům řadili čtyři hráči s FIDE ratingem kolem 2400. Mezi ně patřil i náš hráč Matyáš Marek, který ziskem 8 bodů obsadil jak v kategorii juniorů, tak i dorostenců třetí místo, v dlouhém turnaji ani jednou neprohrál a připisuje si i zisk na ELO. Tito čtyři hráči svedli vyrovnaný boj a o medailích rozhodovalo až poslední kolo. Medaili bral ten, kdo v něm dokázal vyhrát.

V kategorii dívek do 14 let zahrála výborný turnaj Týna Marková. Ziskem 6 bodů obsadila jako mladší v kategorii pěkné páté místo. Týnka přes pěkný výsledek mohla skončit i lépe, škoda zbytečně prohrané partie s nakonec třetí Kristýnou Laurincovou.

V kategorii chlapců do 12 let jel jako jeden z favoritů Filip Neumann (Slavia Orlová). Po prohře v prvním kole s hráčem s druhé poloviny se Filipovi nedařilo dalších pět kol vyhrát. Teprve poslední tři kola Filip zabral naplno, v posledním kole dokonce porazil celkového vítěze turnaje Tobiáše Krejčoka. Avšak na lepší než na 7. místo to nestačilo. Ve stejné kategorii startující Nguyen Thai Dai Vinh se celý turnaj trápil a skončil ve druhé polovině tabulky. Oba hráči si budou mít možnost, vzhledem ke svému věku, start ve stejné věkové kategorii příští rok zopakovat.

Ostatní naši hráči v mistrovských kategoriích se v konečném pořadí umístili vždy o něco lépe, než byli nasazeni.

V doprovodném turnaji se zápočtem na národní rating, ve kterém hrálo 57 hráčů, dosáhli výborného výsledku Jakub Ochmyt (Slavia Orlová) a Zdeněk Lhotský (OAZA Praha). Oba získali 6 bodů. Jakub skončil na 6. místě a Zdenek hned za ním na místě sedmém, přičemž v kategorii do 16 let obsadili dokonce první dvě příčky. Oba se umístili vysoko nad svým nasazením.

Ve FIDE openu si David Szotkowski připsal ke svému ELO dalších více než 60 bodů a jen škoda slabšího závěru turnaje, jeho už tak výborný výsledek mohl být ještě výraznější.

Pěkný turnaj odehrál devítiletý Miroslav Krupa (SR), který v doprovodném FIDE openu uhrál 4,5 bodu z devíti a získává 78 bodů na ELO, trápil se naopak Jakub Šošovička, bojoval ale až do konce a poslední partii už pěkně vyhrál. Oba jmenovaní startovali v rámci herní přípravy na dubnové mistrovství SR.

Nguyen Thai Dai Van, trojnásobný mistr ČR, který by určitě patřil mezi horké favority mistrovství i letos má už jiné sportovní a výkonnostní cíle a proto na šampionátu nestartoval.

Děkujeme všem hráčům za úspěšnou reprezentaci Interchess.

Celkové výsledky zde.