van 1-2015Na letošním Mistrovství České republiky v bleskovém šachu měla Interchess dvě želízka v ohni. Šestnáctiletý FM Matyáš Marek si vybral start v nejobtížnější kategorii mužů, FM Nguyen Thai Dai Van nás reprezentoval v mládežnické kategorii.

Matyáš mezi svými třinácti soupeři nenarazil na žádného bez šachového titulu. Utkal se se čtyřmi hráči s titulem GM, z nichž tři porazil, mezi nimi i legendu Československého šachu GM Vlastimila Horta. Nakonec Maty vybojoval 6 bodů, jako 45. nasazený obsadil 34. místo a získal 37 bodů na své Elo.

Van v mládežnické kategorii narazil na spoustu soupeřů, kteří byli o 3 – 4 roky starší. Přesto byl po 10. kole na samostatném prvním místě. Následující dvě prohry a remíza jej sice odsunula na 4. pozici, ta mu ale zajistila účast ve finálové skupině, ve které se hrálo o medaile.

V semifinále porazil Ondřeje Tomana 1,5 : 0,5 a postoupil do finále s FM Janem Vykoukem, kde první partii vyhrál, ze druhé odešel poražen a rozhodovalo se tak ve třetí, dodatkové partii. V té má bílý čas 5 minut, černý jen 4 minuty, ale v případě remízy se vítězem stává hráč hrající černými.

Vykouk, který se po základní části umístil výše, měl právo volby kamenů a zvolil bílé. Potřeboval tedy vyhrát, to se mu nepodařilo, partie skončila remízou a Van se tak stal mistrem ČR v bleskovém šachu!

Jménem Interchess gratulujeme Vanovi k zisku mistrovského titulu a Matymu děkujeme za vzornou reprezentaci!

Kompletní výsledkový servis zde. Fotografie na facebooku. Reportáž na ČT, včetně rozhovoru s Matyášem.