porto-carras-3Velký svátek pro mladé šachisty z celého světa začne 24. října v Porto Carras na řeckém poloostrově Chalkidiki. Až do 5. listopadu zde budou probíhat boje letošního mládežnického světového šampionátu a ten se nemůže obejít bez účasti šachistů naší šachové školy Interchess.

Své šachové umění se světovou špičkou poměří FM Van Thai Dai Nguyen, FM Matyáš Marek, Vinh Thai Dai Nguyen a FM Jakub Szotkowski za Českou republiku, slovenskou skupinu Interchess reprezentují FM Samir Sahidi, WFM Anna Vrtiaková, Matej Elbek Musaev a Jakub Šošovička, Rusko WIM Anna Styazhkina.

Všichni jmenovaní jsou ve svých kategoriích poměrně vysoko nasazení a tak před nimi stojí obtížný úkol své nasazení obhájit a pokusit se bojovat o medaile či první nebo alespoň druhou desítku. Úroveň světového mistrovství je proti nedávno skončenému evropskému šampionátu daleko vyšší, počet hráčů je dvojnásobný a turnaj není devíti, ale jedenáctikolový, takže úspěch může očekávat jen ten, kdo je lépe připravený šachově i fyzicky a kdo bude mít největší vůli uplatnit své šachové umění i zkušenosti.

Z našich hráčů čeká nejtěžší úkol asi Matyáše, který si zvolil start v nejprestižnější kategorii do 18 let a bude tak soupeřit s hráči o dva roky staršími, ostřílenými už i v soutěžích mužů. Věřme, že se Marek přesto neztratí a bude svým soupeřům přinejmenším rovnocenným soupeřem; start mezi osmnáctiletými si už vyzkoušel na loňském ME, kde byl proti soupeřům mladší dokonce o 3 roky.

Fandit na šampionátu budeme FM Vjačeslavu Zarubitskému (BLR), se kterým spolupracuje GM Vjačeslav Dydyško, FM Viktoru Gažíkovi a WFM Veronice Gažíkové, svěřencům Petra Palečka.

Dopravu a servis v místě konání zajišťují IM Sergej Berezjuk, FM Miroslav Roháček, Peter Paleček a předseda slovenské skupiny Interchess Vladimír Šošovička. Pomocnou rukou přispějí jako obvykle i rodiče a rodinní příslušníci hráčů.

Všem hráčům, celému realizačnímu týmu a doprovodu přejeme příjemný pobyt a šachistům pak šťastnou ruku a co nejlepší výsledky.

Oficiální stránky mistrovství, nasazení a výsledky, on-line.