30. září skončilo v chorvatském Poreči Mistrovství Evropy mládeže 2015. Početnou výpravu hráčů Interchess tvořili FM Van a Vinh Thai Dai Nguyenové, Ludmila Kopcová (TJ Ostrava), Oliver Spaček, Miroslav Macko, FM Samir Sahidi, Miroslav Krupa a Dominika Ferková, WIM Anna Styazhkina a Kanli Alperen.

Vysoko nasazení Nguyen Thai Dai Van, Samir Sahidi a Anna Styazhkina potvrdili role favoritů a celý turnaj bojovali o medaile.

Vana od ní dělilo pouhého půl bodu a může jej mrzet zbytečná prohra ve třetím kole, ve kterém jeho soupeř spadl do předem připravené varianty a po zahájení stál na prohru. Van se pak zvedl, čtyřikrát v řadě vyhrál a před závěrečnými koly byl zpět v boji o medaile. Přišlo ale osmé kolo a v něm prohra s budoucím mistrem Evropy v partii, ve které mohl minimálně remizovat. Výhra v posledním kole pak zajistila bodové dělení 4. – 9. místa a konečné sedmé místo podle pomocného hodnocení. Van vybojoval celkem 6,5 bodů, nejvíce z reprezentační výpravy ČR.

Vana budeme mít možnost sledovat i na blížícím se mistrovství světa a věřme, že se mu na něm vyhnou zbytečné ztráty bodů a potěší nás dobrým výsledkem.

Samir Sahidi odehrál celý turnaj na čelních příčkách tabulky a k zisku medaile potřeboval výhru v poslední partii. Samir bohužel neovládl své emoce, partii prohrál a bylo z toho nakonec 13. Místo, když bodově dělil 11. – 17. příčku. I když byl Samirův výsledek nejlepší z celé slovenské reprezentace, osobně měl na víc a podobně jako Vana jej budeme sledovat na mistrovství světa, kde jako sedmý nasazený bude patřit k papírovým favoritům.

Anna Styazhkina v letošním roce maturovala a byla přijata na univerzitu, proto v poslední době téměř netrénovala, ani nehrála na turnajích. To se projevilo na její nevyrovnané hře i na konečném výsledku. Stejně jako Van tak zůstala těsně pod „bednou“, když dělila 4. – 7. místo a podle pomocného hodnocení skončila šestá. Výsledek v první desítce nelze označit jako neúspěch, ale ambice Aničky, držitelky mnoha medailí z ME i MS, byly vyšší a také na její vystoupení na MS v Řecku, kde bude čtvrtou nasazenou hráčkou, se těšíme.

Pěkný turnaj odehrál Miroslav Krupa a po šestém kole se rýsovalo umístění minimálně v první desítce, ale pouhý jeden bod v posledních třech kolech Mirka odsunul do druhé desítky celkové klasifikace. Přesto je jeho výsledek 5,5 bodu z devíti, stejně jako 4,5 bodu Olivera Spačeka možno hodnotit jako nadprůměrný. Oba si zlepšili Elo a skončili nad svým nasazením.

V nejlepší formě šampionát nezastihl Vinha Nguyen Thai Dai a Ludmilu Kopcovou a jejich výsledek mohl být určitě lepší, stejně jako výsledky reprezentantů Slovenska Dominiky Ferkové a Miroslava Macka i Kanliho Alperena z Ázerbájdžánu.

Šampionát se naopak povedl Martinu Blahynkovi, kterému trenérsky pomáhal i Vladimír Talla. Martin obsadil 7. místo a uhrál si i normu IM.

V rámci ME proběhl i trenérský seminář pod vedením šéftrenéra FIDE GM  Adriana Mikhalchishina. Ůspěšně školením prošli, složili zkoušky a získali mezinárodní titul "FIDE trenér" Miroslav Roháček a Peter Paleček .

Doprovodný tým našim hráčům tvořili GM Vladimír Talla jako oficiální trenér reprezentace ČR, FM Miroslav Roháček jako oficiální vedoucí a trenér reprezentace SR, Peter Paleček, oficiální trenér SR a IM Sergej Berezjuk.

Evropský šampionát byl po organizační stránce zvládnut na velmi vysoké úrovni, hrálo se ve výborné hrací místnosti, spokojenost byla i se stravou a ubytováním, bonusem navíc byla hezká okolní příroda a čisté moře.

Konečné výsledky, fotogalerie.