61. ročník jednoho z nejstarších šachových turnajů na kontinentu proběhl od 26. září do 3. října poprvé v dlouholeté historii turnaje na Štrbském Plese.

S pověstnou slovenskou pohostinností bylo v milé atmosféře přivítáno přes 200 hráčů z 11 zemí.

Turnaj svým zaměřením přesně zapadá do koncepce naší šachové školy a je možná škoda, že se jej nezúčastnilo více našich členů, což ovšem jde částečně na vrub termínovým kolizím s jinými akcemi, ať už šachovými, ale i školními.

Z hráčů v dresu Interchess si letošní Tatry užil nejvíce určitě FM Matyáš Marek, který se mezi favority turnaje neztratil, podal naprosto stabilní výkon, zvítězil ve svých 15 letech v kategorii osmnáctiletých, získal celkově třetí místo a IM normu si neuhrál jen díky nepříznivému losu, kdy mu jeden soupeř s titulem IM chyběl. Věřme, že turnaj byl pro Matyho skvělou přípravou před nadcházejícím MS v Řecku a že se mu do něj podaří odstranit i malý neduh, na který Tatry ukázaly – zbytečně mnoho remíz.

Dominik Kula rozjel turnaj ve velkém stylu a po pátém kole to vypadalo na boj o normu IM. Bohužel přišla slabší druhá polovina turnaje, přesto třetí místo do 18 let a zisk 62 bodů Elo se dá považovat za úspěch. Pokud Dominik zapracuje na stabilitě svých výkonů, můžeme se těšit na jeho další úspěchy.

David Szotkowski si zahrál pěkný turnaj, během kterého si na své FIDE Elo připsal přes 100 bodů!

Jakub Szotkowski patřil k největším bojovníkům v turnaji, nakonec bral 2. místo do 18 let, zlepšil si své Elo a věříme, že si dobře zatrénoval před nadcházejícím světovým šampionátem.

Svěřenec našeho Vladimíra Tally Filip Neumann odehrál na turnaji jen 7 z 9 kol, když byl nucen z důvodu startu v extralize dorostu odejet předčasně. Přesto si vylepšuje své Elo o 88 bodů.

Týnka Marková hrála své pěkné šachy a určitě nasbírala spoustu zkušeností v tak velkém turnaji.

Ze slovenské skupiny Interchess si Igor Lintner ml. připsal na své Elo 68 bodů, Sebastián Kostolanský dokázal, že zisk titulu mistra EU nebyla náhoda. Kubko Šošovička si vzhledem ke skutečnosti, že v Tatrách se hraje až večer, po vysokohorských túrách a vzhledem k tomu, že mu je deset let, nejen odehrál své, ale můžeme věřit, že na MS 2015, kde je 15. nasazeným hráčem, odjede perfektně fyzicky připraven.

Za zmínku a poděkování určitě stojí i účinkování Josefa Szotkowského, neoficiálního guru výpravy, organizátora a ubytovatele, který projevil neobyčejnou odvahu nejen v tom, že si turnaj sám zahrál (!), ale i v tom, že měl tu odvahu a chuť dělat s našimi "mladými orly" i rozbory partií. Podle všeho se u nich stačil mnohému naučit...

I to snad svědčí o pohodovém a až domáckém průběhu turnaje. Za jeho uspořádání můžeme jménem Interchess organizátorům z ŠK Slovan Bratislava jen poděkovat a jejich jménem tlumočit pozvání na 62. ročník Tatry open 2016, který proběhne od 24.9. do 1. 10, 2016 opět na Štrbském Plese.

Konečné výsledky, fotogalerie.