Další díl seriálu Czech Tour 2015 / 2016 proběhl mezi 7. a 14. srpnem v Olomouci. Součástí Olomouckého šachového léta byly dva GM turnaje, turnaj IM, open, turnaj seniorů, rapid i turnaj v bleskovém šachu.

Naši šachovou akademii na festivalu reprezentovali Matyáš Marek, Van Nguyen Thai Dai a Týnka Marková. A reprezentovali náramně!

A1 GM turnaj výborně rozehráli hráči Interchess Matyáš Marek a Van Nguyen Thai Dai a od začátku nenechali nikoho na pochybách, že budou bojovat minimálně o normy IM.

Matyáš IM normu uhrál už po 6. kole, kdy měl na kontě neuvěřitelných 5 bodů a Elo performance přes 2700 !

V 7. kole potom remizoval s prvním nasazeným GM Štěpánem Žilkou a v dalším stál na výhru s talentem slovenského šachu Christopherem Repkou. Bohužel přišla chyba, která Matyho stála nejen partii, ale i šanci na normu GM, která byla už hodně blízko.

I přesto je Matyášovo druhé místo výsledkem z říše snů a je to bezesporu zatím největší úspěch jeho dosavadní šachové kariéry. Maty na turnaji dokázal, že má všechny předpoklady stát se velmi silným a kvalitním šachistou.

Van podává už dlouhodobě velice stabilní výkon a prokázal to i v Olomouci. V poslední době útočil na každém turnaji na zisk normy IM a zatím mu vždy k jejímu zisku krůček chyběl. V Olomouci mu to konečně vyšlo a normu si zajistil už po osmém kole.

Van nakonec obsadil 3. místo a stejně jako Matyáš získal i finanční odměnu a výrazně si zlepšil i své Elo. Olomoucký turnaj skončil i pro třináctiletého Vana obrovským úspěchem a rovněž on prokázal potenciál dalšího šachového růstu.

Na FIDE listině překročí po 1. září Van hranici 2400 bodů a výrazně se posune v žebříčku dospělých v ČR a určitě bude patřit k favoritům na letošním ME a MS své věkové kategorie. Podobně na tom bude i Matyáš, jehož nové Elo bude mít hodnotu 2398 a který pojede reprezentovat Českou republiku do Řecka na MS dokonce v kategorii do 18 let, tedy mezi hráče o dva roky starší.

Týnka Marková v Olomouci v open turnaji statečně bojovala a díky skvělému závěru, kdy v posledních třech kolech získala 2,5 bodů, přidává na své FIDE Elo přes 40 bodů.

Roli favorita v openu potvrdil a první místo obsadil dlouholetý svěřenec Sergeje Berezjuka GM Honza Krejčí.

Všem jmenovaným patří naše gratulace a přání mnoha dalších úspěchů.

Konečné výsledky.