S malým časovým odstupem přinášíme ohlédnutí za specifickým turnajem, kterého se zúčastnil i hráč Interchess Matyáš Marek v doprovodu trenéra Sergeje Berezjuka a který se konal v ruském Kirishi ve druhé polovině května.

Turnaj nese název „Mladé světové hvězdy“ a tento název není jen reklamním sloganem, ale zcela odpovídá realitě. Nejen proto, že ve své  třináctileté historii memoriál hostil pozdější skutečné velikány světového šachu, jako jsou například Sergej Karjakin nebo Fabiano Caruana. Hvězdné je i organizační zajištění turnaje a péče o hráče i jejich doprovod. Vždyť o Matyáše bylo postaráno od jeho vystoupení z vlaku na Petrohradském nádraží při příjezdu až po nástup do vlaku po skončení turnaje. O individuálním přístupu pořadatelů k hráčům svědčí i fakt, že šachisté měli možnost objednat si stravu podle svých chutí a přání, občerstvení měli k dispozici po celou dobu turnaje.

O popularitě šachu v Rusku i o společenském významu turnaje vypovídá i výzdoba a upoutávky po celém městě, včetně aktuálních fotografií účastníků, nebývalý byl i zájem tisku. Hrálo se v místním kulturním středisku, o jehož velkolepé architektuře se můžete přesvědčit nejlépe v naší fotogalerii. Za zmínku stojí i fakt, že ve dni volna se odehrál doprovodný turnaj v bleskovém šachu, přičemž jeho cenový fond byl takový, že přilákal mnoho špičkových šachistů.

Matyášovo vystoupení na turnaji lze hodnotit jako úspěšné. Získal 50% bodů ve velice silné konkurenci a dokonce si připsal bodový zisk i na ELO rating. Přesto mohl být úspěch ještě výraznější, když ve dvou partiích jej o body připravila časovka. Matyášova partie s Bělorusem Kazakovskim byla pořadateli vyhlášena jako nejlepší útok v turnaji. Celkem 3 hráči si v turnaji uhráli normu IM, dva z nich Maty porazil.

Během memoriálu se ze soupeřů stála dobrá parta, turnaj přispěl nejen k šachovému, ale i lidskému rozvoji zúčastněných. Oblíbenou kratochvílí se stal fotbal, který si mladí šachisté nezapomněli denně zahrát.

Všichni účastníci včetně doprovodu měli po celou dobu turnaje k dispozici tiskové středisko plně vybavené počítači včetně připojení k internetu, fotografie z turnaje pořizovala profesionální agentura. V průběhu turnaje byl k dispozici dokonce turnajový lékař. Mladé světové hvězdy byly pozvány na náklady pořadatelů.

Milou pozorností pořadatelů, která už ani nepřekvapila, bylo věnování alba o turnaji s fotografiemi z jeho průběhu a spousta dalších osobních dárků.

Dá se říct, že turnaj musel být přínosem pro všechny zúčastněné a byl pro ně určitě nezapomenutelným zážitkem. Mnoho šachistů si nikdy podobný turnaj v takové atmosféře nezahraje.