0042Desátým kolem byly v neděli 21. prosince ukončeny šachové bitvy na olympiádě družstev mládeže do 16 let v maďarském Rábu.

Reprezentační družstvo ČR složené z hráčů naší Interchess FM Matyáše Marka a Dominika Kuly a polabinskými FM Jakubem Půlpánem a Michaelou Novou a vedené našim IM Sergejem Berezjukem nakonec na půdě místní univerzity, kde se turnaj odehrál, vybojovalo 22. místo, když o dvě příčky vylepšilo své turnajové nasazení.

Tahounem družstva se stal Jakub Půlpán se 6,5 body, ostatní střídali dobré výkony se slabšími.

Po vydařeném startu do turnaje, kdy našim reprezentantům patřila dokonce 12. příčka, se dostavily prohry s papírově silnými Íránci a Turky, později i Řeky. Závěr turnaje pak naši hráči zvládli, cenná je zvláště remíza v posledním kole s favorizovaným týmem Slovenska.

Dá se říct, že naši hráči na silně obsazeném turnaji světové úrovně sice výrazně nepřekvapili, ale rozhodně ani nezklamali.

Olympijské zlato si odvezli Indové, druhé skončilo Rusko, třetí Írán, vítěz nad našim družstvem z 5. kola. Domácím Maďarům zůstala bramborová medaile, překvapením je až 13. příčka Ukrajinců.

Olympiáda byla pořadatelsky zvládnuta na vysoké úrovni a pořadatelům za pohostinnost patří náš dík.

Konečné výsledky.

Obrázky v naší fotogalerii.

video

Video z olympiády na YouTube.