Letošní ME mládeže se odehrálo na poněkud asijské půdě gruzínského města Batumi a přineslo hráčům skupiny Interchess, kteří nastoupili v reprezentačních výběrech tří zemí, jak výsledky vynikající, tak i poněkud slabší, všichni si ale odvážejí neocenitelné zkušenosti ze střetnutí na vrcholovém mezinárodním poli.

Nejlépe se umístila reprezentantka Ruska a naše členka WIM Anna Styazhkina, celkově třetí v kategorii osmnáctiletých děvčat, když cestu za zlatem jí zkomplikovaly dvě vcelku nečekané prohry. Anička přesto svou velkou sbírku medailí z mistrovství světa a Evropy dokázala rozšířit a zlepšila si i svůj elo rating.

Ve svých výborných výkonech z poslední doby pokračoval na ME Matyáš Marek. Bodově dělil v kategorii do osmnácti let 11. - 19. místo, pomocné hodnocení mu nakonec přiřklo výbornou 16. příčku, k elo ratingu si připsal 71 bodů. Jeho turnajový performance rating 2345 byl nejvyšším z celé reprezentace ČR a vzhledem ke skutečnosti, že Matymu ještě není 15 let, se jedná o pozoruhodný výkon. Jako bonus navíc si na mistrovství uhrál i titul FM, k němuž mu samozřejmě gratulujeme.

Nguyen Thai Dai Van v turnaji obhájoval bronz z loňského mistrovství jako jeden z favoritů a tudíž pod velkým tlakem. Van podal stabilní, solidní výkon, přesto jeho ambice sahaly výše, i když 15. místo, když bodově dělil 9. - 19. příčku, určitě na této úrovni není zklamáním. Věřme, že jej výsledky z MS a ME nastartují k dalšímu růstu a novým úspěchům.

V „osmičkách“ reprezentoval Slovensko v Miroslav Krupa z Nitry. Díky slabšímu startu do turnaje mu nakonec scházelo pouhého půl bodu k zisku bronzové medaile a bral v konečném pořadí 8. místo, když bodově dělil 5. - 8. pozici. Velký bojovník, který v prvních dvou kolech uhrál jen 0,5 bodu, v následujících sedmi kolech pak ale bodů šest.

Turnaj příliš nevyšel dalším našim hráčům a Týnka Marková, Nguyen Thai Dai Vinh, Kubko Šošovička, Anička Vrtiaková, Ara Martirosyan a Adriana Vožárová si tak z turnaje odvážejí především neocenitelné zkušenosti. K úspěchu vede často dlouhá a spletitá cesta a věřme, že slabší výsledek je „nakopne“ k další práci a budoucím úspěchům.

Totéž lze říci i o svěřenci našeho spolupracovníka Petra Palečka Filipu Haringovi, naproti tomu Viktor Gažík, kterého Peter také vede, si z Batumi odváží velice hezké sedmé místo.

Organizace šampionátu byla zvládnuta na velmi vysoké úrovni a nepochybným přínosem místa konání mistrovství byla početná účast kvalitních šachistů z domácí Gruzie a okolních zemí regionu – Azerbajdžánu nebo Arménie, která by jinde nebyla možná.

Naši úspěšní reprezentanti si zaslouží naše blahopřání, všichni pak poděkování za reprezentaci skupiny Interchess. poděkování si za svou práci zaslouží i doprovodný tým rodičů a trenérů i trenéři, kteří s hráči konzultovali na dálku.

Konečné výsledky.

Obrázky v naší fotogalerii.