durban world-youth-chess-championships-2014Mistrovství světa mládeže, které se letos odehrálo v jižní Africe, skončilo 29. září a se zpožděním přinášíme krátké ohlédnutí za šampionátem a účinkováním našich hráčů.

Celkově 18. místo mezi hochy do 14 let si odnesl v elitní konkurenci Nguyen Thai Dai Van, když v celém jedenáctikolovém turnaji zaznamenal jedinou prohru a svým výkonem určitě nezklamal, vždyť od první světové desítky jej dělilo pouhého půl bodu.

Další zástupce skupiny Interchess, Samir Sahidi (SVK) si odnáší dokonce místo patnácté za 7,5 bodů v kategorii do 12 let, když od první desítky jej dělilo jen pomocné hodnocení. Turnaj rozehrál výborně, ale zbytečná prohra ve vyhrané pozici v 5. kole a další ztráta bodu po dni volna jej stály ještě lepší umístění, přestože finiš měl opět vynikající, když získal body nad reprezentanty takových šachových velmocí, jako je Rusko nebo Čína.

Za zmínku stojí i vystoupení svěřenkyň našeho externího spolupracovníka Petra Palečka Dominiky Ferkové, osmnácté v kategorii G 12, která jako 23. nasazená po celý turnaj statečně bojovala, ale především celkově bronzové medailistky v kategorii šestnáctiletých dívek WFM Veroniky Gažíkové, které tímto k medaili srdečně blahopřejeme.

V nejlepší formě turnaj nezastihl Annu Styazhkinu (RUS), jejíž ambice byly určitě medailové. Ale dvanácté místo na světovém šampionátu lze těžko hodnotit jako neúspěch.

Turnaj se odehrál v nové, moderní a prostorné hrací místnosti, účastníci byli ubytováni v kvalitním hotelu přímo u moře. Mírné stížnosti účastníku byly na malý výběr a opakování jídel na jídelním lístku. Zcela nevhodně na turnaj takového významu byl zvolen herní plán, kdy prvních šest kol se odehrálo ve čtyřech dnech, z toho první tři kola de facto během 24 hodin.

Konečné výsledky najdete zde, podrobnosti na stránkách mistrovství.