Ani ve druhé polovině prázdnin naši šachisté nezahálejí a zúčastnili se mnoha akcí. Přinášíme stručný přehled některých z nich:

 • Neoficiální MEU v rakouském Murecku proběhlo na přelomu obou prázdninových měsíců, od 29.7. do 7.8. Českou republiku reprezentovali Anna Lhotská, Lukáš Dolanský, Ondřej Soukup, Zdeněk Lhotský (všechny připravoval náš Vladimír Talla) a Matyáš Szüsc.

  Anička nakonec získala 2. místo v kategorii dívek do 9 let, Lukáš byl 2. mezi chlapci do 13. let, Ondra 9. v jedenáctkách a Zdeněk 12. v nejstarší kategorii, ve které Matyáš Szüsc skončil na 4. místě.

 • Olomoucké šachové léto, další díl seriálu Czech Tour se konal v termínu 31.7. - 8.8. Svůj vůbec první uzavřený IM turnaj si zde zahrál Matyáš Marek. Získal nakonec 4,5 bodů z 11 a přidal 5 bodů na svůj ELO rating. První polovinu turnaje hrál na normu IM, ve druhé polovině se už projevila únava z náročného prázdninového programu a Matyáš svůj výborný výsledek neudržel. Přesto mu za předvedený výkon náleží pochvala.

  Matyášova sestra Kristýnka v open turnaji uhrála 3 body, IM Tadeáš Kriebel 7 (celkově 3. místo) a celý open vyhrál GM Jan Krejčí se 7,5 body. Honzovi gratulujeme.

 • FIDE open Staré Město (8.8. - 16.8.) se výborně povedl Tomáši Chromíkovi. Uhrál 6 bodů z deseti partií a na své ELO přidává 75 bodů. 50 bodů na ELO si za turnaj připisuje Tomáš Filip, který na turnaji získal 4,5 bodů. O své FIDE ELO si zahráli i členové slovenské části skupiny Interchess Jakub Šošovička, rovněž zisk 4,5 bodů z deseti a Michal Sobek, který do turnaje nastoupil až od druhého kola a přesto získal 5,5 bodů a na ELO si připsal 142 bodů.

  Ve Starém Městě si zahrál i náš trenér GM Vladimír Talla a obsadil celkově 6. místo se 7,5 body.

 • O putovní pohár města Jeseník si v termínu 8.8. - 15.8. jel zahrát Dominik Kula. Ziskem 5,5 bodů z devíti obsadil 27. příčku a v příjemném horském prostředí mohl zapracovat kromě šachů i na své fyzické kondici.

 • Od 10. do 17. srpna proběhl Cracow International Chess Championships. V IM turnaji si v polském Krakově zahrál náš trenér IM Sergej Berezjuk a ziskem 5 bodů skončil celkově pátý. O bod méně vybojoval v témže turnaji CM Nguyen Thai Dai Van, který obsadil 8. příčku.

  Nguyen Thai Dai Vinh v openu uhrál 2,5 bodů. Zajímavostí je, že v turnaji dětí startoval i dosud nejmladší šachista rodu Nguyenů, ještě ne šestiletý Vi.

 • Nultý ročník projektu Chess Cup byl zakončen 20. srpna v Národním domě ve Frýdku-Místku. Celkovým a historicky prvním vítězem se stal náš Ondra Havelka (10 bodů). Na „bednu“ se vešel i třetí Robert Demko (7,5 bodů). Oběma patří gratulace.

 • 18. - 24.8. proběhlo v Katovicích Akademické mistrovství světa 2014. GM Jan Krejčí obsadil 14. místo se ztrátou 1,5 bodů na vítěze, když v celém, velmi silně obsazeném turnaji podal stabilní výkon a prohrál jedinou partii.

 • Prázdninový program našich šachistů uzavírá právě probíhající Open Havířov, MEU v Koutech nad Desnou a 27.8. startující 4. Interchess Cup, hraný v západoslovenské Senici.

 • Na zářijovém Mistrovství světa mládeže v jihoafrickém Durbanu budou barvy Interchess reprezentovat CM Nguyen Thai Dai Van, Samir Sahidi (KŠN Bratislava) a WIM Anna Styazhkina (RUS).