01 nakamura02 nakamura-navara03 simultankaV rámci ČEZ CHESS TROPHY 2014 se v Praze střetl momentálně nejlepší český šachista David Navara, kterému aktuálně patří 26. příčka žebříčku FIDE, se sedmým hráčem světa, nejlepším hráčem USA, Hikaru Nakamurou. Tento Američan s japonskými kořeny se stal nejmladším velmistrem USA historie, dokonce v o tři měsíce mladším věku než legendární Bobby Fischer. Jeho nejvýraznějším výsledkem je vítězství na turnaji ve Wijku aan Zee v roce 2011, když za sebou nechal kompletní světovou špičku v čele s Carlsenem, Anandem, Aronjanem i Kramnikem. Nakamura je považován za agresivního hráče s mimořádnou fantazií, rychlou rukou a úžasnou vůlí po vítězství.

Hikaru Nakamura nakonec v tomto na čtyři kola hraném utkání zvítězil nad Davidem Navarou 3,5:0,5 bodů.

V pátek 6. 6. odehrál Nakamura v Praze simultánku, když ve třiceti partiích ani jednou neprohrál a se čtyřmi remízami uhrál skóre 28:2.

Jedním ze soupeřů této celebrity světového šachu byl i náš Nguyen Thai Dai Van, který odehrál s Nakamurou hezkou partii, ve které dokonce až do koncovky stál s černými líp a jen jednotahová hrubka v koncovce jej připravila o lepší výsledek a po cca čtyřech hodinách hry nakonec prohrál.

Podrobnosti o turnaji i zajímavosti o pobytu GM Hikaru Nakamury v Praze najdete na stránkách ČEZ CHESS TROPHY 2014.