img 9399O víkendu 10. – 11. května 2014 proběhl v Domě dětí a mládeže v Orlové první hrací víkend nového projektu Trenérsko - metodické komise Moravskoslezského šachového svazu Chess Cup 2014.

Chess Cup vznikl jako tréninkový turnaj, kde jsou proti sobě nasazování hráči s podobným FIDE ratingem a mají si tak možnost zahrát s papírově rovnocennými soupeři a případně si svůj rating vylepšit. Pro hráče, kteří jsou ještě bez FIDE Elo, je tento turnaj výbornou možností si svůj první rating uhrát právě zde a to s minimálním finančním a časovým zatížením.

Jako doprovodný turnaj byl uspořádán pro děti, které ještě výkonnostně na FIDE turnaj nestačí, turnaj v rapid šachu na 8 kol.

V Orlové ve FIDE turnaji proti sobě nastoupilo 20 hráčů z České republiky a Slovenska, z toho 15 hráčů s FIDE ratingem a 5 hráčů bez FIDE ratingu (tj. 25%). Mezi účastníky nastoupilo i 7 hráčů z krajské listiny talentů, pro které je tento projekt především určený.

Hráči byli rozděleni do třech výkonnostních skupin. Nejlepšího výsledku dosáhl Robert Demko, který jako jediný vyhrál všechny své partie. V 1. kole začal ve druhé výkonnostní skupině, ale výhrami se dostal mezi hráče první výkonnostní skupiny a v neděli porazil i 2. a 3. nasazeného hráče. Ze 4 partií tak jeho zisk činí 36 bodů na FIDE rating. 3,5 bodu jako jediný získal Anton Šventek z Čadce, který byl nasazen ve třetí výkonnostní skupině.

Rozbory odehraných partií pro všechny účastníky turnaje zajistili trenéři Táňa Bogatková a Vladimír Talla.

Rapid turnaje se zúčastnilo celkem 10 dětí z Orlové, Petřvaldu, Frýdku-Místku a Brna. Suverénním vítězem se stal domácí Ondřej Kijonka se stoprocentním ziskem 8 bodů. Druhé místo obsadila Adéla Oršulíková z Petřvaldu, když prohrála pouze s vítězem turnaje. Třetí místo obsadil Štěpán Morys z naší MŠŠ Interchess ziskem 5,5 bodů, čtvrtý skončil Alexander Ivanov z Durasu Brno.

Rapid turnaj se odehrál bez požadavku na startovné, vítězové obdrželi poháry a medaile a všichni účastníci získali hodnotné šachové věcné ceny, které zajistil šachový klub Slavia Orlová.

Další díl seriálu Chess Cup 2014 proběhne 7. – 8. června 2014, místo konání bude včas zveřejněno na našich stránkách.

Startovní listina a výsledky.

Fotogalerie.