logo SSCRVe dnech 7. až 15. března 2014 proběhlo v již tradičním místě v Koutech nad Desnou v hotelu Dlouhé stráně letošní Mistrovství České republiky v šachu mládeže do 16 let. Na stejném místě se zároveň konalo Mistrovství České republiky dorostenců a juniorů 2014. Trenérské trio Interchess ve složení Sergej Berezjuk, Táňa Bogatková a Vladimír Talla mělo na starosti celkem 17 hráčů. 

Mistrovství dorostenců a juniorů ČR 2014 se zúčastnili tři naši svěřenci. Jedním s favoritů byl Tadeáš Kriebel momentálně hrající za 1.ŠK Novoborský. Matyáš Marek a bronzový s posledního Mistrovství Evropy mládeže Van Nguyen se také turnaje zúčastnili a hráli tak vyšší kategorii než své kategorie H14 či H16. Tadeáš potvrdil roli favorita, v průběhu turnaje měl dokonce náskok 1,5 bodu a i přes nervózní závěr uhájil mistrovský titul. Teprve dvanáctiletý Van získal v kategorii do 18 let bronzovou medaili. V těsném závěsu za ním na čtvrtém místě skončil čtrnáctiletý Matyáš. V konkurenci výrazně starších hochů se rozhodně neztratili. 

V kategorii hochů do 12 let jsme měli tři zástupce: Roberta Demka, Dominka Očka a Aru Martirosyana, hrajícího za Duras Brno. Skvělým závěrem dvě výhry ze dvou partií si titul v této kategorii vybojoval Ara a nominoval se tak na Mistrovství světa mládeže, které letos proběhne v Jihoafrické republice. Robert a Dominik jako mladší v této kategorii skončili ve druhé polovině startovního pole.

V kategorii dívek do 12 let nás reprezentovala Týna Marková. Týna se celou dobu držela mezi lídry, i když i ona byla v této kategorií mladší. Prohra v předposlední partii ji vyřadila z bojů o medaile. Výhrou v posledním kole se dotáhla na bramborovou medaili, mezi ročníky 2003 byla nejlepší.

V kategorii dívek do 10 let Anna Lhotská (OÁZA Praha) skončila jako mladší na 8. místě lépe, než byla nasazená.

Našim zástupcům v kategorii H14 a H16 Tomáši Filipovi, mladšímu ve své kategorii, Ondrovi Havelkovi a Dominiku Kulovi se příliš nedařilo a skončili v druhých polovinách svých startovních polí.  

Vdlouhestrane-1-302x302 kategorii dívek do 16 let nás reprezentovala Vendula Bohanesová. Celou dobu se držela ve vedoucí skupině, ale prohry v 7. a 8. kole ji odsunuly z bojů o medaile. V posledním kolem remizovala s bronzovou medailistkou z Mistrovství Evropy mládeže a skončila těsně před polovinou startovního pole.

Početné zastoupení jsme měli v doprovodných openech. V národním openu hráli Dalibor Mikesch, Rostislav Berezjuk, David Slivka, Zdeněk Lhotský (OÁZA Praha) a Jakub Ochmyt (Slavia Orlová). Velmi příjemným překvapením bylo vystoupení Rostislava Berezjuka, který ač velký papírový outsider, v předposledním kole dokonce odmítl v 10. tahu nabídku remízy od hráče s o 600 bodů lepším elem, nakonec skončil na výborném 5.místě. Ostatní hráči skončili přibližně podle svého nasazení.

Ve FIDE turnaji hrál několikanásobný mistr Slovenska Jakub Šošovička. Jako jeden z nejmladších účastníku turnaje získal 50%, skončil uprostřed startovního pole a vyhrál podkategorii do 10 let.

Do doprovodných openů si přijela zahrát skupina slovenských talentů pod vedením mládežnického reprezentačního trenéra a našeho dlouholetého spolupracovníka Petra Palečka. Jeho svěřenec desetiletý Filip Haring skončil ve FIDE openu na skvělém 3. místě a získal na FIDE elo 80 bodů. Prohrál pouze jedinou partii s vítězem turnaje GM Alexejem Kislinským a i v té stál na výhru.

Jeden z hlavních favoritů kategorie chlapců do 10 let Vinh Nguyen bohužel před mistrovstvím onemocněl a nemohl se zúčastnit.

Kompletní výsledky:   D10, H10D12, H12, H14, D16, H16, D+J, open A, open B

Děkujeme všem hráčům za úspěšnou reprezentaci Mezinárodní šachové školy Interchess a medailistům gratulujeme k zisku medailí.