Nejlepšího umístění z naší výpravy dosáhla v kategorii dívek do 18 let Nastassia Ziaziulkina, která získala 8,5 bodu z 11 partií. V průběhu turnaje ani jednou neprohrála, celou dobu se pohybovala na samotné špici startovního pole a pouze díky horšímu pomocnému hodnocení skončila na druhém místě. Gratulujeme!

V kategorii dívek do 16 let provázely naši závodnici Annu Styazhkinu zdravotní problémy již v přípravě na turnaj. Musela dokonce podstoupit hospitalizaci, která byla ukončena až v den odletu na MS. To se zákonitě muselo v tak dlouhém a náročném turnaji projevit a v závěru již chyběly naší závodnici síly. Konečné 16. místo, vzhledem ke zdravotním komplikacím, lze považovat za solidní umístění.

Bronzový medailista z posledního mistrovství Evropy mládeže Van Thai Dai Nguyen vstupoval do soutěže jako 6. nasazený hráč. Po zakolísání (ve 4. kole přehlédl 2 tahový mat ve vyhrané pozici) se finišem 4 výher v posledních 4 kolech dotáhl na 16. místo. Tato kategorie byla nejpočetnější (přes 200 hráčů) a také velmi vyrovnaná a od druhého místa Vana dělil pouze jeden bod.

V kategorii chlapců do 14 let nás reprezentoval Matyáš Marek. Byl nasazený jako hráč číslo 48. V průběhu turnaje prohrál pouze jedinou partií a výkonem 7,5 bodů z 11 partií dosáhl na výborné 22. místo. Cenné jsou hlavně jeho tři výhry v posledních třech kolech, protože finiše turnajů byly dříve Matyášovou slabinou.

V nejstarší kategorii chlapců do 18 let nás reprezentoval Tadeáš Kriebel. Dlouhou dobu držel s favority turnaje krok, ale v druhé polovině turnaje jejich tlak neustál a klesl na 31. místo celkového pořadí. Přesto si proti svému nasazení polepšil o 4 místa.

Naši zástupci v nejmladších kategoriích Anna Lhotská a Jakub Šošovička bojovali o přední příčky, ale oba dva se díky slabšímu závěru posunuli ke konci první třetiny startovního pole. Ani Vinhovi se v první polovině turnaje nevyhnuly zdravotní problémy, od třetího kola třikrát v řadě nebodoval, ale nevzdal se, zabojoval a následovaly 4 výhry v řadě. Na samotný konec turnaje mu už ale síly nezbyly.

Ostatní hráči střídali silnější chvilky se slabšími, ale i tak všichni naši reprezentanti skončili v prvních polovinách startovního pele ve svých kategoriích. Hráči získali na Mistrovství světa mládeže hodně zkušeností, které mohou využít pro další svůj šachový rozvoj.

Mistrovství světa mládeže 2013 znovu potvrdilo trend nástupu velkého množství velice kvalitních a talentovaných šachistů především z asijských zemí. Konkurence na mezinárodním poli tak značně zesílila a prosadit se v ní nebude pro nikoho jednoduché.

Podrobnější výsledkové listiny, statistiky, partie, fotografie a videa naleznete na oficiálních stránkách mistrovství www.worldyouth2013.com.