tourV krásném prostředí hotelu Katowice proběhl letošní Pohár hotelu Katowice v rapid šachu. Hrálo se ve dvou turnajích. Turnaj B byl pro hráče ročníku 2003 a mladší, turnaj A byl otevřený pro všechny hráče. Hrálo se tempem 60 minut na partii bez přidávání času za každý udělaný tah. Oba turnaje byly počítány na FIDE elo. V sobotu byly na programu 4 partie, což pro některé znamenalo 8 hodin hry, v neděli 3 partie. Výprava Interchess čítala celkem 22 osob: 15 hráčů a 7 doprovodů. Ubytování bylo zajištěno v hotelu Gwarek nedaleko hrací místnosti.

V turnaji A nás reprezentovali 4 hráči. Matyáš Marek skončil na 2. místě. Po mírném zaváhání ve 2.kole s papírově mnohem slabším hráčem se po dvou dalších výhrách probojoval na 1.stůl. Tam ustál tlak mistra FIDE, prvního nasazeného a vítěze turnaje. V posledním kole v přímém souboji o pěkné finanční ceny porazil druhého nasazeného a s lepším pomocným hodnocením skončil druhý. Příprava na MS mládeže v Al Ain se určitě povedla. Na 9. místě skončil Tomáš Chromík a těsně za ním Ondřej Havelka. Souběh cen nebyl možný (Maty bral finanční cenu), a tak cenu (zajímavou šachovou knížku) za nejlepšího hráče do 14 let získal právě Ondra Havelka. Jakub Linha bojoval více se sebou než se soupeři a jeho 3 body považujeme za solidní výsledek.

V tunraji B nás reprezentovalo 11 hráčů. I když byli naši hráči ve startovní listině na prvních 7 místech hned šestkrát, turnaj pro ně zdaleka nebyl procházkou růžovým sadem. Po opravdu tuhých bojích na špici, kdy partie na prvním stole připomínali spíše partie mistrů a ne malých dětí, v posledním kole Dominik Očko v přímém souboji o 1. místo porazil dosud suverénní a o dva roky (!!) mladší holčičku Martynu Wikar, mající 6 bodů ze 6 partií, a na které si vylámali zuby jak Patrik Vyvial, tak Robert Demko. Robert právě po porážce s Martynou Wikar, kdy v remízové pozici se snažil za každou cenu hrát na výhru a přeťal strunu, zabojoval a skončil celkově na 4.místě. Do první desítky se ještě dostali na 7.místě David Szotkowski a 9. Ara Martirosian. Vedoucí hráč po prvním hracím dni Patrik Vyvial neustál vražedný nedělní los, kdy postupně prohrál s Martynou Wikar, Dominikem Očkem a Arou Martirosianem, a vypadl s první desítky. Týna Marková přijela zdravotně indisponovaná, prohrála v prvních dvou kolech. Pak ale zabojovala, udělala 4,5 bodu z 5 partií a dosáhla na třetí místo mezi děvčaty, celkově  15.

O tom, jak je v průběhu šachové partie důležitý pitný režim, se na vlastní kůži přesvědčil Dalibor Mikesch. V sobotu zapomněl pít a v průběhu poslední 4. sobotní partie proti Patriku Vyvialovi v pozici s figurou více zkolaboval a usnul (viz. foto v galerii). V neděli už na pitný režim Dalibor dbal řádně a udělal 2,5 bodu ze 3 partií.

Fotografie naleznete ve fotogalerii. V samostatné fotogalerii jsou černobílé fotografie udělané Peterem Slivkou.

Stránky turnaje A zde.

Stránky turnaje B zde