Během posledního říjnového týdne proběhla kvalifikace na Mistrovství České republiky mládeže pro rok 2014 a přípravné turnaje před Mistrovstvím světa mládeže 2013 v Al Ain ve Spojených arabských emirátech.

 • Mistrovství Moravy a Slezska mládeže 2013 v Koutech nad Desnou se zúčastnilo 10 našich hráčů, kteří se mohli kvalifikovat na jarní Mistrovství České republiky a dva s cílem přípravy na MS mládeže. Postoupit se podařilo 5 hráčům.

  S největší jistotou prošel do jarního finále v kategorii do 12 let Robert Demko, který jenom díky špatnému pomocnému hodnocení zůstal se 6,5 body těsně pod stupni vítězů. V posledním kole v této kategorii los bohužel svedl proti sobě dva naše adepty postupu Patrika Vyviala a Dominika Očka. V souboji, kdy postupoval pouze vítěz, se nakonec radoval Dominik Očko.

  Výborný výsledek v této kategorii dosáhla Týna Marková. Mezi hochy obsadila 10. místo a mezi děvčaty získala stříbrnou medaili.

  V kategorii do 14 let v posledním kole „jistili“ postup remízami Tomáš Filip a Ondřej Havelka, i když především u Ondry, který měl horší pomocné hodnocení, to až tak jisté nebylo, ale nakonec se oba vešli do postupové osmičky. Podobně jako Patrik i tady měl Jakub Ochmyt (Slavia Orlová) smůlu v tom, že v předposledním kole narazil na Tomáše Filipa a zase jenom vítězství nechávalo reálné šance na postup. 50% bodového zisku Radka Opěly, pro kterého to byl první velký turnaj, je ale velice solidní výsledek.

  V nejstarší kategorii Dominik Kula, po zaváhání uprostřed turnaje na jeho konci zabojoval a dvěma výhrami v posledních dvou kolech se probojoval na postupové 7. místo.

 • Jako přípravu na MS mládeže v Al Ain hrál Matek Matyáš FIDE open. Matyáš obehrál celou špici a sklonit se musel pouze před velmistrem a mezinárodním mistrem. Jako 8. nasazený skončil na výborném 5. místě, když nedokázal dotáhnout několik velmi nadějných partií.

 • Bratři Nguyenové Van a Vinh zvolili jako přípravu na MS mládeže FIDE open v Liberci. Vinh jako nejmladší účastník turnaje přijel sbírat zkušenosti a vyhrál dvě partie. Naproti tomu jeho bratr Van byl již 11. nasazený hráč, s kterým se počítalo, že by mohl zasáhnout i do bojů o nejvyšší mety. A to se mu podařilo náramně. V turnaji vyhrál 5 partií, 4 remizoval. Porazil jednoho mistra FIDE a remizoval s velezkušeným mezinárodním mistrem Josefem Přibylem z Prahy. Na konci turnaje získali 3 hráči stejný počet 7 bodů, ale Van z nich měl nejlepší pomocné hodnocení a celý turnaj vyhrál. Po bronzu z ME mládeže v Černé hoře je to další významné ocenění jeho dosud vykonané tréninkové práce a věříme, že i v Al Ain bude atakovat příčky nejvyšší.