20131008  closing 30 open u1220131008  closing 36 girls u1620131008  closing 41 girls u18

Letošní Mistrovství Evropy mládeže proběhlo od 28.9. do 9.10. v černohorském přímořském letovisku v Budvě. Mezinárodní šachovou školu Interchess na něm reprezentovalo 7 hráčů a dva trenéři: Sergej Berezjuk jako trenér reprezentace ČR a Táňa Bogatková jako osobní trenér našich členů.

V kategorii dívek do 18 let nás reprezentovala Nastassia Ziaziulkina z Běloruska, která v poli 50 závodnic nastupovala jako favoritka své kategorie. I když se neustále pohybovala na špici startovního pole, teprve až výhra v poslední partii  ji zajistila titul mistryně Evropy. Před zahájením hlavního turnaje ještě proběhlo v místě konání i Mistrovství Evropy v rychlém šachu, kde  Nastassia vybojovala 2. místo, a Mistrovství Evropy v bleskovém šachu, které ve své kategorii vyhrála. Z letošního Mistrovství Evropy mládeže si tak Nastassia odvezla rovnou tři cenné kovy!

V kategorii dívek do 16 let hájila naše barvy Anna Styazhkina z Ruska, která v poli 65 hráček byla také nasazena jako číslo 1. Anna od prvního kola nenechala nikoho na pochybách, kdo získá titul mistryně Evropy v této kategorii a ziskem 8,5 bodů z 9 možných byla mezi šestnáctiletými dívkami naprosto suverénní.

V kategorii open do 18 let naši šachovou školu reprezentoval Tadeáš Kriebel, mnohonásobný mistr ČR v mládežnických kategoriích. Tentokrát se mu ale příliš nedařilo a s 5 body skončil na 29. místě ze 79 účastníků. Zlomové bylo pro Tadeáše 5.kolo, ve kterém prohrál vyhranou partii s vysoce nasazeným reprezentantem Ruska M. Chigaem (2480). Pravděpodobně se projevila i únava po Novoborské šachové Corridě.

V kategorii open do 12 let v našich barvách nastoupil Van Thai Dai Nguyen. Byl pátý nasazený a celý turnaj se pohyboval na medailových pozicích. V náročném závěru turnaje porazil v 7. kole prvního nasazeného, reprezentanta Rumunska B.-D. Deace (FIDE ELO 2275), bohužel nedokázal vynuceně vyhrát v 8. kole s reprezentantem Ruska, mistrem Evropy z roku 2012 A.Esipenkem (2252) a partie skončila remízou. K zisku titulu mistra Evropy by musel Van v posledním kole porazit reprezentanta Ukrajiny Viktora Matviishena. Po remíze nakonec obsadil výborné 3. místo.

Zbylí tři závodníci MŠŠ Interchess reprezentovali v kategoriích do 8 let. Pro tak mladé hráče byl turnaj opravdu velmi náročný a i když se jim doprovod (rodiče a trenéři) snažili zajistit maximálně kvalitní podmínky, dostavily se v průběhu turnaje zdravotní potíže, které limitovaly jejich výkony.

V kategorii open do 8 let nás reprezentovali čtvrtý nasazený Jakub Šošovička ze Slovenska a desátý nasazený Vinh Thai Dai Nguyen. Jakub po vysokých teplotách v průběhu turnaje získal 5 bodů a skončil na 30. místě. Vinhovi se dařilo lépe a až prohra v posledním kole jej odsunula ze 4. místa na místo 9., které je ale i tak velkým úspěchem tohoto mladého hráče.

Pro Annu Lhotskou v kategorii dívek do 8 let to byl úplně první turnaj takové úrovně. I ona v průběhu šampionátu měla vysoké teploty a s konečnými 3,5 body obsadilo 40. místo.

Turnaje Mistrovství Evropy mládeže bývají rok od roku náročnější, zkvalitňuje se konkurence. Jenom z největší šachové velmoci Ruska hrálo na ME bezmála 200 hráčů, 57 jich přijelo z Polska a 47 z Turecka.  Jako trenéři hráčů působili hráči světové úrovně  jako například exmistr světa FIDE Alexandr Chalifman (RUS), mezinárodní velmistři Artur Jusupov (GER), Mikhail Kobalia (RUS), Mikhail Gurevič (TUR), Konstantin Sakaev (RUS), Robert Kempinksi (POL) a mnoho dalších známých osobností.

Chtěli bychom poděkovat všem našim hráčům, rodičům a externím spolupracovníkům za výbornou reprezentaci naší šachové školy.

Všichni výše uvedení a dále Matěj Šošovička, Juraj Šošovička, Anna Vrtiaková (všichni  Slovensko), Matyáš Marek a Kristýnka Marková budou naši frýdeckomísteckou Mezinárodní šachovou školu Interchess reprezentovat v prosinci na Mistrovství světa mládeže 2013 v Al-Ain (Spojené arabské emiráty) a budou mít možnost zopakovat nebo ještě vylepšit své osobní výsledky.

Snímky z Mistrovství Evropy naleznete na stránkách pořadatele.

Záběry našich členů naleznete i v naši fotogalerii.

-SB-