01-hromadná fotkaI přes různá covidová bezpečnostní opatření, se na konci července uskutečnil další ročník tradičního Letního šachového tábora Koník

Závěrečnou zprávu včetně fotografií naleznete k přečtení v odkaze níže.

Závěrečná zpráva, Webové stránky pořadatele

chess-3099499 1280Ve dnech 5. 7. - 6. 7. 2021 se v příjemném prostředí Restaurace u Tesarčíka v Karviné odehrál turnaj v rapid tempu pořádaný ŠŠK Karviná. K 20 startujícím hráčům se v průběhu turnaje připojili další 2 a tak turnaj nakonec odehrálo 22 šachistů. Favority turnaje byli IM Vojtěch Zwardoňa IM Jaroslav Bureš. 

Boj o prvenství měl náboj a o rozdělení medailových postů rozhodlo až pomocné hodnocení. V turnaji se o vítězství dlouhou dobu přetahovali 3 hráči, kteří nakonec získali shodně 7,5 bodů. Favoritům nakonec ukázal záda ve skvělé formě hrající člen Interchess Dominik Kula, který se ziskem 7,5/9 celý turnaj vyhrál. Další startující člen Interchess Ondra Havelka si v konečné tabulce polepšil o jedno místo proti svému nasazení a díky konečnému šestému místu bral rovněž cenu.

V obou turnajích (viz minulý článek) byla vidět velká chuť hráčů se po dlouhé době vrátit zpátky za šachovnice, čemuž odpovídala i velice přátelská atmosféra. Dlouhá přestávka sice zavinila, že mnoho hráčů se muselo s figurkami znovu seznamovat, přesto však bývaly na šachovnicích k vidění krásné a napínavé souboje. 

Výsledkový servis, Článek organizátora

logo-bohuminPostupné rozvolňování opatření s sebou přinesla možnost odehrát řadu odložených, či tradičních letních turnajů. Jedním z nich byl i Open Bohumín, při kterém se 4. 7. 2021 odehrál doprovodný turnaj v bleskovém šachu, Memoriál Ivana Jankovce. Turnaj byl pořádaný ŠŠ Bohumín a SK Slavia Orlová.

Letmý pohled na startovní listinu sice mohl vyvolat dojem, že turnaj nebyl nějak silně obsazen, řada hráčů má ale své blitz elo podhodnocené i o několik set bodů, oproti elu klasickému. Turnaj byl i díky tomu velice vyrovnaný, o čemž vypovídá, že Martinu Fargačovi z Třince k vítězství stačilo „pouhých“ 9,5 bodu ze třinácti partií. 

Turnaje se zúčastnili 4 členové Interchess. Všichni turnaj skončili zhruba dle svého nasazení. Nejlépe si v turnaji počínal Dominik Kula, který skončil s 8,5/13 body devátý. Ondra Havelka s 8 body jedenáctý. WIM Natálie Kaňáková s 7,5 body čtrnáctá. Benjamínek výpravy Matyáš Kaňák uhrál 5,5 bodů a připsal si několik bodů do svého ratingu.

Výsledkový servis

slider05O tom, jakým způsobem postoupilo družstvo Gymnázia Petra Bezruče na Expo Dubaj, nás informuje Lucie Fizerová, členka týmu a zároveň hráčka naší šachové akademie Interchess.

"V listopadu roku 2020 jsme se dozvěděli o konání mezinárodního turnaje škol. Turnaje se měla účastnit sedmi členná družstva hráčů do 16 let. I přes nepřehledné propozice se nám podařilo přihlásit naše devíti členné družstvo ve složení: 1. Marek Miča, 2. Adam Frank, 3. Ondřej Nytra, 4. Matyáš Paseka, 5. Lucie Fizerová, 6. Martin Vašínek, 7. Kateřina Fárková a se dvěma náhradníky 8. Ferdinandem Buchtou a 9. Janem Gnojkem.

Tento turnaj se koná jako součást Expo Dubaj 2020 a pořádá jej španělský pavilon. Postupně se díky třem fázím, které se odehrály online, kvalifikovalo do finále 10 týmů a dva týmy dostaly divokou kartu. My se i přes vysokou konkurenci (do turnaje bylo přihlášeno téměř 300 škol z 53 různých zemí) kvalifikovali také. V současné době se čeká na propozice a termíny, ale předběžně to vypadá, že se na přelomu listopadu a prosince podíváme do Dubaje, kde se ve stejnou dobu bude konat i Zápas o mistra světa! 

Svoje jsme si tedy zatím odehráli a teď můžeme jen doufat, že nám koronavirová situace nezkazí možnost zahrát si takto silný turnaj naživo. Budeme hrát s mládežnickou světovou špičkou a všichni tak nějak skrytě doufáme, že se poštěstí a budeme moct naživo vidět i kousek zápasu o mistra světa :)."

Gratulujeme a budeme držet palce celému týmu.

Stránky turnaje

Y4gCZd516j0Na památku znovuobnovení Olympijského hnutí v podobě, v jaké jej známe dnes se ve středu 23. 6. uskutečnila mezinárodní týmová bitva, které se zúčastnil také náš tým. Myšlenka mezinárodní spolupráce se projevila i v tom, že se soutěže zúčastnilo 121 hráčů, reprezentující týmy ze 6 zemí světa. 

Již krátce po startu bylo zřejmé, že o vítězství se utká náš tým proti týmu organizátorů z Domu Tvořivosti Izmailevský, Petrohrad. V dlouhém dvouhodinovém zápolení jsme sice ze startu nabrali lehkou ztrátu, tu jsme ale postupně dotahovali až jsme nakonec zvítězili s náskokem bezmála 50 bodů. Třetí skončil tým z Baku se ztrátou 139 bodů na druhé místo.

Náš tým tvořili hráči z České republiky, Slovenska, Ruska a Francie. Velké poděkování za pomoc týmu si zaslouží Vladimír Bochnička, díky sérii 20 výher v řadě. Dalšími našimi úspěšnými reprezentanty byli: Max Hozda, Tomáš Brnušák, Antonín Zemek, Lukáš Vaštík, Anna Krupnova, Jana Šošovičková, Štěpán Hrbek, Simona Bochničková a Jakub Rakovský.

Výsledky, Článek organizátorů 

lucka22. - 29. 06. 2021 v Koutech nad Desnou proběhlo MČR mládeže do 16 let. Interchess reprezentovali v kategorii H14 Marek Fizer a David Juračák, v kategorii D16 Lucie Fizerová, v Národním openu Daniela a Roman Kožušníkovi.

Nejlépe turnaj vyšel Lucii Fizerové, která se 7 body získala 2. místo. Gratulujeme. 

Markovi Fizerovi patří 10. a Davidovi Juračákovi 19. místo. V Národním openu obsadila Daniela Kožušníková 19. příčku a Roman skončil 21.

Děkujeme všem za snahu a reprezentaci Interchess. 

Výsledky, Fotogalerie

titulka ms hornickaV Ostravě dne 24. 6. 2021 byl uspořádán turnaj pro děti z MŠ Hornická

V průběhu školního roku 19 dětí navštěvovalo šachový kroužek pod vedením naši trenérky WFM Táni Bogatkové.

Na zahradě školky byla pro děti připravena pěkná hrací plocha, skvělé občerstvení, doprovodný program a také nechyběli diváci z řad rodičů, pedagogů z MŠ Ostravy a zástupců magistrátu Ostrava. Ve skvělé uvolněné atmosféře děti ukázaly získané dovednosti v 5 partiích.

Celému pedagogickému kolektivu MŠ Hornická patří velké poděkování. Dětem patří obrovská pochvala za chuť ke hře a skvělou náladu. Za řízení turnaje patří poděkování našemu rozhodčímu Rostislavu Berezjukovi. 

Fotogalerie

titulka benesov19. 06. 2021 se v Dolním Benešově uskutečnil krajský přebor mládeže v rapid šachu.

Interchess reprezentovalo 7 hráčů. V kategorii HD12 na celkovém 3. místě a 2. místě mezi holkami zazářila Danielka Kožušníková, která postoupila na MČR. Toník Zemek mezi kluky obsadil 5. příčku. V kategorii HD14 na čtvrtém postupovém místě mezi kluky skončil David Juračák. Matyáš Kaňák dlouho vedl turnaj, ale nakonec skončil na 5. místě. Vanesa Filipová uhrála 3 body ze 7 a Julinka Foldynová získala 2,5 bodů. V kategorii HD18 Míša Gřes uhrál 3 body.

Děkujeme všem za účast. Postupujícím na MČR blahopřejeme a přejeme hodně štěstí. Děkujeme rodičům za organizační pomoc a pořadatelům děkujeme za jako vždy perfektní prostředí.

Výsledky, Fotogalerie

1570396619-previewMČR družstev mladších žáků v rapid šachu se odehrálo 11. - 13. 06. 2021 v Praze. Za družstvo Krnov na druhé šachovnici hostoval náš Todna Zemek. Tonda uhrál 4,5 bodů z 9 a družstvo se umístilo na 12. místě z 28.

 

1570396619-preview29. 05. 2021 se v SVČ Klíč Frýdek-Místek  odehrál po dlouhé pauze Krajský přebor družstev mladších žáků v rapid šachu.

Za družstvo Interchess nastoupili: Zemek Tonda, Kožušníková Daniela, Očko Nikolas, Galia Šimon, Soročin Ladislav. Ovčačík Hynek a Soročin Tonda. V konkurenci 8 družstev jsme skončili na 5. místě. 100% výkon podal na první šachovnici Tonda Zemek. Pro Láďu a Tondu Soročiny to byla první turnajová zkušenost.

Děkujeme hráčům za účast a reprezentaci Interchess.

Výsledky

realistic-chess-game-pieces-3d-icons-set-with-reflection 1284-13710Jako poděkování za přízeň všem členům týmu Interchess64 jsme se rozhodli zorganizovat květnovou bodovanou sérii turnajů nazvanou Interchess online Cup.

Pět turnajů se hrálo tempem 10+2 sekundy, přičemž se počítaly pouze 4 nejlepší výsledky. Celkem se zúčastnilo téměř 50 hráčů, přičemž průměrná účast byla 29 účastníků na jeden turnaj. Všem hráčům děkujeme za férovou hru a vítězům gratulujeme.

Konečné pořadí: 1. Štěpán Hrbek 101,1b, 2. Sergej Berezjuk 93,9b, 3. Michal Kubiczek 77,9b.

Mezi ženami: 1. Klára Zemková 55,4b, 2. Michaela Svobodová 48,3b, 3. Daniela Kožušníková 19,2b.

U2003: 1. Štěpán Hrbek 101,1b, 2. Michal Kubiczek 77,9b, 3. Petr Souček 58,1b.

W2003: 1. Daniela Kožušníková 19,2b, 2. Lucie Fizerová 18,6b, 3. Tereza Krátká ... 0,5b.

U2008: 1. Tomáš Mík 51,5b, 2. David Juračák 45,8b, 3. Jan Souček 45b.

W2008: 1. Daniela Kožušníková 19,2b, 2. Tereza Krátká 0,5b, 3. Julie Foldynová 0b.

U2011: 1.  Tomáš Mík 51,5b, 2. Jindřich Treybal jr. 26,1b, 3. Richard Slonek 21b.

W2011: 1. Tereza Krátká 0,5b.

Poděkování patří také Ondřeji Havelkovi a Rosťovi Berezjukovi za organizaci a vyhodnocení celého seriálu turnajů.

Link na Lichess, Výsledky 

mitropaV úterý 4. května 2021 odstartoval šachový turnaj družstev Mitropa Cup. Účastní se týmy z 10 zemí včetně České republiky. Turnaj se koná tkzv. hybridní formou, kdy hráči hrají ze své země, ale tahy se provádějí online. 

V českém reprezentačním týmu žen najdeme WIM Natálii Kaňákovou. Mezi muži můžeme sledovat GM Nguyena Thai Dai Vana, GM Jana Krejčího a IM Tadeáše Kriebla. Tito tři mladí muži byli v minulosti vedeni trenéry Interchess. 

Přejeme všem herní pohodu a dobré tahy. Turnaj můžete sledovat online. Kolo začíná vždy v 15:00 hodin, poslední kolo startuje 12. 5. v 10:00 hodin.

Web pořadatele, Výsledky, Online muži, Online ženy

Interchess - Brasil 4V neděli 18. 4. 2021 se uskutečnil další ze zápasů našeho lichess týmu proti zajímavému zahraničnímu týmu, tentokrát proti výběru brazilské mládeže do 18 let.

Zápas měl velice vysokou úroveň, jelikož proti sobě stanulo hned několik medailistů z kontinentálních a světových přeborů a rovněž několik hráčů s mezinárodními tituly. První nasazený IM Samir Sahidi a jeho fantastické Elo 2677, potvrdil roli favorita. Vyhrál všechny partie a navyšoval Elo na neuvěřitelných 2699! Samir má pěkné vzpomínky na Brazílii, kde cestoval v roce 2011 na svoje první mistrovství světa. V roce 2017 se mistrovství světa v Brazílii zůčastnili Štěpán Hrbek a Karel Brožka, členové družstva Interchess.

Celý zápas byl vysílán na platformě Twich za živého komentáře IM Sergeje Berezjuka a GM Viktora Komliakova. Kapitán Brazílie Oleg Bokhonok překládal do portugalštiny.

Zápas byl po celou dobu velice vyrovnaný, ale brazilci tahali za delší konec a nakonec vyhráli 262-255.

V barvách Interchess nastoupili hráči z Česka, Slovenska, Ruska, Francie a Ukrajiny.

Nejlepšími hráči našeho týmu byli:

Z  hostujících hráčů: Leonid Girshorn, Alexey Vasilyev, Dmytro Khimchenko, Karel Brožka, Vojtěch Starý a Jiří Bouška

Z domácích hráčů: IM Samir Sahidi, Anna Krupnova, Jana Šošovičková, Radovan Priechodský, Štěpán Hrbek, Vladimír Bochnička, Marek Fizer, Jonáš Duraňa a David Juračák.

Děkujeme všem za reprezentaci.

Výsledky, Fotogalerie

Nizami-GanjaviU příležitosti 880 let od narození azerského básníka Nizámí Gandžavího, Ministerstvo školstvi Azerbajdžánu uspořádalo mládežnický týmový turnaj Nizami Ganjavi 880.

Turnaj se hrál na 9 kol tempem 10 minut + 5 sekund za tah. Vysoký cenový fond (1. místo 700 USD, 2. místo 560 USD, 3. místo 420 USD) přilákal 24 týmů reprezentujících 21 zemí ze 4 kontinentů. Mezi 144 účastníky nechybělo 7 hráčů s titulem mezinárodního mistra a 14 účastníků s titulem fide mistra.

Družstvu Interchess – Česká republika, nastupující v sestavě: Štěpán Hrbek, Tomáš Brnušák (Slovensko), Marek Fizer, David Juračák, Anna Krupnova (Rusko) a Daniela Kožušníková se bohužel nevyvedla první polovina turnaje. V druhé ale začali svou ztrátu dotahovat a po vítězství v osmém kole se silnou Kubou hráli o přední příčky. Nakonec se však museli spokojit s děleným 12. - 16. místem, stejně jako družstvo Slovenska, za které na první šachovnice nastupoval Vladimír Bochnička, který dlouhodobě spolupracuje s Interchess.

Turnaj vyhrálo družstvo Íránu, následované týmy Turecka a Ruska.

Všem hráčům a kapitánovi Ondrovi Havelkovi děkujeme za reprezentaci Interchess.

Výsledky, Fotogalerie

IMG 20170903 15234827. – 28. 3. se hrála základní skupina Evropského poháru. Já jsem reprezentoval ČR ve skupině A na druhé šachovnici.

Startovali jsme (FM Václav Finěk, Štěpán Hrbek, Karel Brožka, Jáchym Šmolík, CM Viktor Přibyl, Jáchym Němec – 2 náhradníci) jako jedni z družstev až na konci tabulky, obecně šlo tedy hlavně o to získat zkušenosti se silnými hráči, kterých rozhodně nebylo nazbyt. V turnaji hrálo i několik hráčů úplné světové špičky.